صفحه اول ثبت نام جستجو اعضاي سايت از ديگر سايت ها بانك اطلاعات معلم ها تماس با ما
سوالات امتحان نهایی عربی 3 ، سوالات امتحان نهایی حسابان سوم ریاضی ، سوالات امتحان نهایی جبر و احتمال ، سوالات امتحان نهایی جبر و احتمال ، سوالات امتحان نهایی فیزیک 3 ، سوالات امتحان نهایی هندسه 2 ، سوالات امتحان نهایی انگلیسی 3 ، سوالات امتحان نهایی دین و زندگی 3 ، سوالات امتحان نهایی شیمی 3 ، سوالات امتحان نهایی زیست شناسی 2 ، سوالات امتحان نهایی زبان فارسی 3 سوم دبیرستان ، سوالات امتحان نهایی ادبیات فارسی 3، سوالات امتحان نهایی ریاضی 3 سوم تجربی ، سوالات امتحان نهایی زمین شناسی ، سوالات امتحان نهایی تاریخ ایران و جهان سوم انسانی ، سوالات امتحان نهایی جغرافی 2 سوم انسانی ، سوالات امتحان نهایی جامعه شناسی 2 سوم انسانی ، سوالات امتحان نهایی آرایه های ادبی ، سوالات امتحان نهایی فلسفه و منطق ، سوالات امتحان نهایی سوم راهنمایی : قرآن ، املا و انشا ، دینی ، علوم سوم راهنمایی ، جغرافیا ، آمادگی دفاعی ، اجتماعی ، تاریخ ، حرفه و فن ، عربی ، انگلیسی و ریاضی کلاس سوم راهنمایی // نمونه سوال امتحانی کلاس اول دبیرستان : ریاضی 1 ، دین و زندگی 1 , انگلیسی 1 ، شیمی 1 ، اجتماعی 1 ، زبان فارسی 1 ، علوم زیستی و بهداشت ، فیزیک 1 ، عربی 1 ، ادبیات فارسی 1 // سوالات امتحانی کلاس دوم دبیرستان رشته ریاضی و تجربی : ریاضی 2 ، شیمی 2 ، فیزیک 2 ، هندسه 1 ، عربی 2 ، آمادگی دفاعی ؛ زیست شناسی 1 // سوالات امتحانی پیش دانشگاهی رشته ریاضی تجربی انسانی :ریاضیات گسسته ، هندسه تحلیلی و جبر خطی ، حساب و دیفرانسیل و انتگرال ، شیمی پیش دانشگاهی ، فیزیک پیش دانشگاهی ، معارف اسلامی ، زیست شناسی پیش دانشگاهی تجربی ، علوم زمین ، ریاضیات عمومی پیش دانشگاهی زبان فارسی و ادبیات فارسی پیش دانشگاهی
  ورود به سايت
نام كاربري
رمز ورود
       
عضويت ويژه
عضويت عادي
رمز عبور را فراموش كرده ام
  جدید ترین اخبار بورس و بیمه
  اخبار علمی
صفحه اول -- معرفی رشته های دانشگاهی -- رشته های گروه علوم تجربی
چاپ اين صفحه   افزودن به علاقه مندي ها   لينك rss   ارسال مطلب
كارشناسی ارشد سم شناسی
تصوير بزرگ

سم شناسی عجب رشته ای! سم را دو جور می شناسد یك جور آن زمانی است كه بدانید این ماده سم است و خود كشی نكنید و جورد گیر آنكه این رشته به چه درد ما می خورد و چه استفاده ای می توانیم از آن برای درمان ببریم . باتوجه به نقش روز افزون داروها و سموم در صنایع ، كشاورزی ، داروسازی ، پزشكی و محیط زیست و آثار مخربی كه تماس با آنها برای انسان و محیط زندگی ممكن است بوجود آورد و نیازهای روز افزون جامعه و پیشرفت دانش و فن آوری در رشته سم شناسی ، ایجاب می نماید كه برنامه اموزشی رشته كارشناسی ارشد سم شناسی نیز متناسب با این تغییرات متحول شده و پاسخگوی نیازهای جامعه باشد.
1-تعریف رشته
سم شامل هر ماده شیمیایی و غیرشیمیایی می شود كه در صورت مواجهه موجودات زنده با آن ، آثار و عوارض سو بدنبال داشته باشد.
بنابر این سموم دسته بزرگی از مواد مخاطره آمیز محیط زیست می باشند و انسانها بطور فزاینده ای در معرض تماس با این مواد هستند كه بسیاری از آنها بالقوه سمی هستند.
لذا باید از اثراتی كه اینگونه مواد برمحیط زیست وارد می سازند مطلع بود.برنامه تربیت كارشناسی ارشد سم شناسی شاخه ای از علوم طبیعی و مجموعه ای هماهنگ از فعالیت های تحقیقاتی و آموزشی می باشد كه به منظور رفع نیازهای خدماتی و پژوهشی مراكز تحقیقاتی ، صنایع(دارویی ، شیمیایی ، غذایی و … ) مراكز كنترل و نظارت برسموم ، آزمایشگاه ها ی سم شناسی ، مراكز پزشكی قانونی ، سازمان های مرتبط با سموم از قبیل حفظ نباتات و محیط زیست تشكیل شده است.
فارغ التحصیلان این رشته انتظار می رود اطلاعات كافی در جنبه های مختلف علم سم شناسی در سطح عمومی داشته باشند و نیازهای جامعه را در این ارتباط حل نماید.
3-فلسفه تدوین برنامه
در دنیای حاضر، همزمان با رشد روز افزون علوم ، صنعتی شدن جوامع و معرفی انواع مواد شیمیایی ، احتمال تماس انسان با سموم و امكان بروز مسمومیت ها و بیماریهای گوناگون افزایش یافته است .
از آنجا كه حفظ سلامت انسان و محیط زندگی وی از حقوق اصلی او محسوب می شود، در راستای تحقق عدالت اجتماعی برمد نظر گرفتن این حق اساسی تاكید می شود . دانشمندان مسلمان و ایرانی در شناخت محیط زندگی و داروها و سموم پیشقدم بوده اند و در این برنامه بر روح حاكم برفرهنگ غنی ملی در زمینه های بوم شناختی تاكید می شود.
از آنجا كه تشخیص خصوصیات سموم از جنبه های قانونی نیز كاربرد های تعیین كننده دارد برجنبه های Moral و اخلاق پزشكی نیز تاكید می شود.
همچنین از نیازهای اساسی انسانها تمایل به رشد و تعالی است و انسانها فطتا طالب شناخت بهترخلقت هستند.
لذا در این برنامه بر افزودن اطلاعات ، ایجاد نگرشهای لازم و تقویت جنبه پژوهشگری و دستیابی به نهانهای خلقت تكیه می شود و سعی میگردد با بكارگیری شیوه های جدثد و قدیم تعلیم و تربیت ، در جهت افزایش قدرت تفكر ، استقلال ، تصمیم گیری و افزایش توان حرفه ای فراگیرندگان با توجه به نیاز های جامعه و اولویت های ملی گام برداشته شود.
وجود این دانش اندوختگان دركنار سایر متخصصین سم شناسی و پزشكی به شناخت بهتر سموم و عوارض آنها و پیشگیری ازمسمومیتها كمك خواهد نمود.
4-ماموریت
سم شناسی علمی است چند جانبه كه نیاز به تحقیق و مطالعه دقیق در همه ابعاد آن (پایه ، بالینی ، محیط زیستی و دارویی و پزشكی قانونی ) احساس می شود.
ماموریت اصلی تربیت دانش آموختگانی است كه می توانند د رنظام های بهداشتی ، پژوهشی و خدماتی مربوط به سموم انجام وظیفه كنند.
با تربیت این نیروها ، تشخیص و اندازه گیری سموم و داروها در مایعات بیولوژیك و غیربیولوژیك و امور مربوط به سم شناسی قانونی و پیشگیر از مسمومیتها زیر نظر متخصصین سم شناسی مقدور خواهد بود.
همچنین امید می رود با اجرای موفق این برنامه آموزشی سطح علمی د راین رشته ارتقا یافته و در حد استانداردهای بین المللی باشد و كشور و جامعه را با پیشرفت های علمی هماهنگ نماید.
5-چشم انداز
در یك دنیای در حال تغییر و تحول و پیشرفت ، كارشناسان ارشد سم شناسی نقش موثر و كار آمدی در پاسخ گویی به نیازهای در حال تحول خدمات بهداشتی جامعه در همكاری با متخصصین گروه پزشگی خواهندداشت.
همچنین امید می رود با اجرای موفق این برنامه آموزشی سطح علمی در این رشته ارتقا یافت ه و در حد استانداردهای بین المللی باشد و كشور و جامعه را با پیشرفت های علمی هماهنگ نماید.
مطابق استانداردهای بین المللی باشد و كشور و جامعه را با پیشرفت های علمی هماهنگ نماید مطابق استانداردهای بین المللی ، كارشناسان ارشد سم شناسی باید جایگاه های مورد نیاز در مراكز مختلف پژوهشی و خدماتی جامعه را كسب نمایند.
از جمله می توان به خدمات د رصنایع داروسازی سازمان حفاظت محیط زیست ، آتش نشانی ، شهرداری ، آزمایشگاههای تشخیص طبی بیمارستانها ، صنایع و … نام برد.
روشهای شناسایی و تعیین مقدار غلظت داروها و سموم در خون و مایعات بیولوژیك به تحول نیاز دارد.
عوارض مزمن سموم شیمیایی و آفت كش ها و همچنین آثار مزمن سلاح های شیمیایی متحول گردند و از همه روشهای رایج داخل و خارج بدنی از جمله تكنیكهای بیوشیمیایی ، سلولی و مولكولی جدید باید استفاده گردد.
لذا امید می رود كه این رشته بتواند لااقل درده سال آینده جایگاه واقعی خود را از لحاظ رفع نیازهای حرف وابسته در سطح ملی كسب نماید.

سطوح رشته:

ردیف نام دانشگاه کاردانی کارشناسی ارشد دکترا
1 تربیت مدرس      

درس های این رشته:

ردیف نام درس
1 آمار و اطلاع رسانی عملی
2 آمار و اطلاع رسانی نظری
3 بیوشیمی
4 بیولوژی (زیست شناسی )
5 داروشناسی 1
6 داروشناسی 2
7 روش های تجزیه دستگاهی عملی
8 روشهای تجزیه دستگاهی نظری
9 سم شناسی بالینی
10 سم شناسی سموم طبیعی
11 سم شناسی صنعتی
12 سم شناسی عملی
13 سم شناسی قانونی عملی
14 سم شناسی قانونی نظری
15 سم شناسی محیطی عملی
16 سم شناسی محیطی نظری
17 سم شناسی نظری
18 سمینار
19 شیمی تجزیه
20 فیزیولوژی
21 کارآموزی

دانش آموختگان علم سم شناسی نقش پژوهشی و خدماتی در حیطه علم سم شناسی را در سطوح عمومی خواهند داشت. از جنبه پژوهشی باید در انجام تحقیقات بنیادی و كاربردی در سم شناسی و علوم مرتبط در مراكز تحقیقاتی و موسسات مرتبط كوشا باشند. در بسمت تحقیقات بنیادی می توان به بررسی مكانیسم ها ی بیوشیمیای ، سلولی و مولكولی اثرات سموم با استفاده از نوآوری و برپایی متدهای تحقیقاتی جدید اشاره نمود .
در قسمت كاربردی باید با تشخیص بموقع مشكلات مرتبط به سم شناسی در جامعه به انجام پژوهشهای لازم برای رفع آن نیاز ها اقدام نمایند.مثلا ارزیابی ریسك تماس با سموم و مشخص نمودن آثار و عوارض آنها و پیشگیری از آثار زیانبار سموم در سطح پایه و بالینی از جمله پژوهشهای كاربردی در این رشته هستند.
در قسمت خدماتی می توانند د رامور سم شناسی و تعیین غلظت خونی داروها در آزمایشگاه ها فعالیت نمایند.
همچنین در مراكز سم شناسی قانونی در تشخیص و شناسایی سموم همكاری كنند.
بعلاوه در سازمانها و موسسات مرتبط باعلم سم شناسی بر حسب نیاز به امور سم شناسی مشغول باشند.
لذا برای دانش اموختگان این رشته برمبنای نقش و وظایف ذكر شده باید اهداف زیر در نظر گرفته شود.

شنبه 27 مرداد 1386
مشاهده :1213 مرتبه
منبع  :رشد
تصوير بزرگ
فرستنده : مدريت
اگر مي خواهيد دوستانتان نيز از اين مطالب استفاده كنند اين صفحه رابه آنها معرفي نماييد.
ايميل شما   ايميل دوستتان 
  سنجش مستمر
صفحه اول
  منوي اصلي سايت
سوالات امتحان نهایی
نمونه سوالات امتحانی
معرفی رشته های دانشگاهی
كلاس مجازی
مقالات علمی
كتاب های درسی
شاگرد اول ها
فروشگاه اینترنتی
آگهی های رایگان
بخش دانلود
اخبار آموزشی
زنگ تفریح
آلبوم عكس
لینكستان
  آخرین ویدئو ها

پايگاه سنجش مستمر در قبال لينك ها و مطالب ارائه شده در سايتهاي ديگر كه در اين سايت معرفي شده اند و نيز مطالب ارسالي اعضا  مسوليتي ندارد. در صورت مشاهده هر گونه مطلب خلاف قانون مراتب را به ما اطلاع دهيد.
  سوالات امتحاني   سوالات امتحان نهايي   كلاس مجازي   رشته هاي دانشگاهي   كتاب هاي درسي   مقالات   شاگرد اول ها   فروشگاه اينترنتي   آگهي ها   دانلود   اخبار   زنگ تفريح   آلبوم عكس   آرشيو مطالب   لينكستان
.Copyright www.SanjeshMostamar.com © 2006 . All Rights Reserved

 parsianstore.ir  asriran.info  sanjeshbartar.com  daneshnews.com  بیمه میهن