صفحه اول ثبت نام جستجو اعضاي سايت از ديگر سايت ها بانك اطلاعات معلم ها تماس با ما
سوالات امتحان نهایی عربی 3 ، سوالات امتحان نهایی حسابان سوم ریاضی ، سوالات امتحان نهایی جبر و احتمال ، سوالات امتحان نهایی جبر و احتمال ، سوالات امتحان نهایی فیزیک 3 ، سوالات امتحان نهایی هندسه 2 ، سوالات امتحان نهایی انگلیسی 3 ، سوالات امتحان نهایی دین و زندگی 3 ، سوالات امتحان نهایی شیمی 3 ، سوالات امتحان نهایی زیست شناسی 2 ، سوالات امتحان نهایی زبان فارسی 3 سوم دبیرستان ، سوالات امتحان نهایی ادبیات فارسی 3، سوالات امتحان نهایی ریاضی 3 سوم تجربی ، سوالات امتحان نهایی زمین شناسی ، سوالات امتحان نهایی تاریخ ایران و جهان سوم انسانی ، سوالات امتحان نهایی جغرافی 2 سوم انسانی ، سوالات امتحان نهایی جامعه شناسی 2 سوم انسانی ، سوالات امتحان نهایی آرایه های ادبی ، سوالات امتحان نهایی فلسفه و منطق ، سوالات امتحان نهایی سوم راهنمایی : قرآن ، املا و انشا ، دینی ، علوم سوم راهنمایی ، جغرافیا ، آمادگی دفاعی ، اجتماعی ، تاریخ ، حرفه و فن ، عربی ، انگلیسی و ریاضی کلاس سوم راهنمایی // نمونه سوال امتحانی کلاس اول دبیرستان : ریاضی 1 ، دین و زندگی 1 , انگلیسی 1 ، شیمی 1 ، اجتماعی 1 ، زبان فارسی 1 ، علوم زیستی و بهداشت ، فیزیک 1 ، عربی 1 ، ادبیات فارسی 1 // سوالات امتحانی کلاس دوم دبیرستان رشته ریاضی و تجربی : ریاضی 2 ، شیمی 2 ، فیزیک 2 ، هندسه 1 ، عربی 2 ، آمادگی دفاعی ؛ زیست شناسی 1 // سوالات امتحانی پیش دانشگاهی رشته ریاضی تجربی انسانی :ریاضیات گسسته ، هندسه تحلیلی و جبر خطی ، حساب و دیفرانسیل و انتگرال ، شیمی پیش دانشگاهی ، فیزیک پیش دانشگاهی ، معارف اسلامی ، زیست شناسی پیش دانشگاهی تجربی ، علوم زمین ، ریاضیات عمومی پیش دانشگاهی زبان فارسی و ادبیات فارسی پیش دانشگاهی
  ورود به سايت
نام كاربري
رمز ورود
       
عضويت ويژه
عضويت عادي
رمز عبور را فراموش كرده ام
  جدید ترین اخبار بورس و بیمه
  اخبار علمی
صفحه اول -- كلاس مجازی -- دوم راهنمایی
چاپ اين صفحه   افزودن به علاقه مندي ها   لينك rss   ايجادكلاس مجازي شخصي
آموزش درس به درس تعلیمات دینی دوم راهنمایی

فرهنگ اسلامی وتعلیمات دینی سال دوم راهنمایی


بخش اول – درس اول
از مشاهده نظم و هماهنگی چه می فهمیم؟

یک مجموعه منظم ، هدفدار است و اجزای آن به گونه ای ساخته و پرداخته شده اند که دستیابی به هدف را ممکن می سازند. مجموعه ای را منظم می نامند که اجزای آن با هماهنگی کامل و همکاری با یک دیگر هدف نهایی آن مجموعه را تأمین نماید.
یک مجموعه منظم هر چیزی جای مخصوصی دارد و در رابطه خود با سایر اعضای مجموعه ، کار مشخصی را انجام می دهد و اگر در جای مخصوص خود نباشد، کار مجموعه ناقص و ناتمام خواهد ماند. مجموعه منظم، اجزای مختلف آن به گونه ای حساب شده به هم مربوط هستند و هریک برای انجام کاری خاص، در اندازه معین و از جنس مشخص ساخته شده اند. به مجموعه 1 و 2 توجه کنید. در مجموعه شماره 1، با وجود اینکه مجموعه ای انتخاب شده است ( از نظر نوع و جنس و شکل و اندازه) خود به سازنده دانا و توانا نیاز دارد تا آن را به صورت یک مجموعه ی هدف دار درآورد.
دو تصویر شماره 1 و 2 ، در ص 3
برای آشنایی بیشتر با قدرت و آگاهی، دانایی و توانایی آفریدگار ، می باید به نظم شگرف و حیرت آوری که در این جهان پهناور حکمفرماست، بنگریم و در آن بیندیشیم.تعریف

مجموعه ی منظم، مجموعه ای است دارای اجزای مختلف؛ که هر جزء آن شکل ، جنس ، اندازه و جای مخصوصی داشته و دارای ارتباطی خاص با دیگر اجزاء مجموعه باشد. بطوری که تمام اجزاء دارای یک هدف است .درس اول – جهان آفرینش :

حجم خورشید در حدود یک میلیون برابر زمین است. سطح این کره بزرگ و آتشین شش هزار درجه سانتی گراد حرارت دارد. اما چون در فاصله مناسبی نسبت به زمین قرار گرفته است، تنها به اندازه لازم به کره زمین نور و گرما می رساند.
اگر فاصله ی خورشید تا زمین به این اندازه نبود، هیج موجود جانداری نمی توانست بر روی زمین زندگی کند. زیرا حرارت خورشید همه ی موجودات را می سوزانید و از بین می برد. پیداست که این فاصله و ارتباط با آگاهی و حساب دقیق و مشخص پیش بینی شده است.
هرعقل سلیمی با مشاهده چنین محاسبه و ارتباط دقیقی با خود می اندیشد که : نظم دقیق و ارتباط پیوستگی و هماهنگی این مجموعه عظیم نشان دهنده عظمت و قدرت آگاهی برتر خالق آن است که توانسته موجودهای جهان را چنین بیافریند و اداره کند و نیازمندی های هر یک را با آگاهی و بصیرت پیش بینی نماید و در اختیارآنان قرار دهد و برای هریک راهی و هدفی معین در نظر گیرد.
این خالق آگاه و توانا خداست، که نعمت را برای ما آفریده است تا با کوشش و همکاری، زمین را آباد سازیم و با تحصیل علم از اسرار و شگفتی های جهان پرده برداریم و به آیه های عظمت خالق و پروردگار خود بنگریم و با او به مناجات و راز و نیاز بپردازیم.سه نکته مهم درس:

1 – باید به پدیده های جهان آفرینش نگریست، درباره آنها اندیشید. نظم ، ارتباط و هماهنگی اجزای بی شمار آن را دریافت و پرسید: «چه کسی این جهان را آفریده است و اداره می کند»؟
2 – مجموعه بزرگ و منظم جهان آفرینش گواه روشنی است بر این که : «خالقی علیم و قدیر آن را آفریده و اداره می کند و آن خالق تنها خداست».
3 – خدای آگاه و توانا که جهان را آفریده ، برای رشد و سعادت بنده های خود وظایفی معین فرموده است. مهمترین این وظایف عبارتند از :
الف) به آیه های عظمت و قدرت پروردگار بنگریم و بیندیشیم.
ب) با کسب علم از اسرار و شگفتی های جهانی پرده برداریم.
پ) خدا را بپرستیم و به راز و نیاز و مناجات با او بپردازیم.
ت) با تلاش وهمکاری زمین را آباد سازیم و عدل و داد را گسترش دهیم.
ث) احکام دینی را که برای ما تعیین فرموده است، انجام دهیم.بیندیشید و پاسخ دهید:
1 – مجموعهِ منظم چه تفاوتی با مجموعهِ نامنظم دارد؟

در مجموعه منظم هر عضوی در جای مخصوص خود قرار دارد و کار مشخصی را در ارتباط با سایر اعضای مجموعه انجام می دهد. این مجموعه منظم، هدفدار است. اما در مجموعه ِ نامنظم چنین ارتباط و هماهنگی در بین اعضا یافت نمی شود.2 – باتوجه به مطالبی که در این درس آموختید، نظم و هماهنگی جهان آفرینش را توضیح دهید؟ از این ارتباط و هماهنگی چه می فهمید؟

این نظم و هماهنگی دقیق، گواه روشنی است که خالقی علیم و قدر آن را آفریده و اداره می کند و آن خالق خداست.3 – خدای مهربان و آگاه و توانا در برابر نعمت های بی شماری که به ما ارزانی كرده ، چه وظایفی را نیز معین کرده است؛ این وظایف عبارتند از :

الف- به آیه های عظمت و قدرت پروردگار بنگریم و بیندیشیم.
ب- با تحصیل علم و دانش از اسرار شگفتی های جهان پرده برداریم.
ج – به پرستش ، راز و نیاز و مناجات با او بپردازیم.
د- با تلاش و تعاون زمین را آباد سازیم و عدل و داد گسترش دهیم
ه – احکام دینی را که تعیین نموده است انجام دهیم .بخش دوم – معاد یا بازگشت به جهان آخرت و رجوع به سوی خدا
درس دوم – تصویری از قیامت :

برای درک بهترعظمت حوادث آخرت و قیامت می توان به قرآن کریم رجوع کرد و به تصویر مناظر شگفت انگیز قیامت ، از دریچه آیات قرآن نگریست. اینها فقط اشاره هایی سربسته و کوتاه است جهت درك روزی سخت و فراتر از سخن و ادراک كه در پیش است و می بایست خود را با ایمان و تقوا و عمل صالح پرورش داد تا آن روزآسان شود و بتوان به بهشت پر نعمت پروردگار راه یافت.برزخ و قیامت :

هنگامی که فرد گنه کار از این جهان می رود؛ رنج وعذاب خویش را در برزخ مشاهده می کند می گوید:
«خدایا مرا به دنیا بازگردان تا اعمال صالح انجام دهم و گذشتهِ خود را جبران کنم. او تقاضا می کند ولی هرگز به دنیا باز نمی گردد و تا قیامت و روز برانگیخته شدن در عذاب و ناراحتی خواهد بود»
آنچه که از آیات قرآن راجع به قیامت بدست می آید بطور خلاصه این است که در قیامت کنونی جهان آفرینش دگرگون می شود. خورشید تاریک و بی نور، ماه خاموش و بی فروغ می گردد ... این ها همه اشاره هایی کوتاه و گذراست به صحنه عظیم قیامت که عظمت واقعی آن را هم اکنون می توان تصور کرد و تنها از این اشاره های قرآنی می توان دریافت هنگامی سختی در پیش است و با ید خود را از هول و هراس این هنگامهِ سخت با ایمان؛ عمل صالح و تقوا در پناه لطف خدا در امان داشت.سه نکته مهم درس :

1 – در مسیر حرکت به جهان آخرت گردونه های سختی در پیش است که می باید با زاد و توشهِ ایمان، تقوا و عمل صالح به سلامت از آن ها گذشت و در بهشت به نیکوکاران پیوست.
2- در قیامت ، نظام کنونی جهان آفرینش دگرگون می شود. واقعیت عظیم جهان آخرت و حوادث قیامت را آن طور که هست ، هرگز نمی توان تصور کرد. همه آن چه در این باره گفته می شود یا نوشته شده است، تنها اشاره هایی به واقعیت جهان آخرت است.
3 – از هول و هراس قیامت با کمک ایمان ، عمل صالح و تقوا، در پناه لطف خدا می توان در امان بود.
آیه ای از قرآن کریم:
روزی که زمین به غیرزمین تبدیل شود و آسمان ها نیز و همگان در پیشگاه خدای یگانه پیروز حاضر شوند.
سوره ابراهیم ، آیه 48بیندیشید و پاسخ دهید: درس 2 :
1 – امیرالمؤمنین علی بن ابیطالب (ع) برای اصحاب خود در مورد بازگشت به این جهان، چه فرمودند؟

امیرمؤمنان حضرت علی(ع) می فرمایند: «چنین بیندیش که خبر انتقال تو به جهان آخرت تحقق یافته و تو طعم مرگ را چشیده ای و دوباره به این جهان بازگشته ای که اعمال صالح انجام دهی. حال چه می کنی؟ آیا با سرعت و دقت برای حیات واقعی خویش زاد و توشه ای فراهم می آوری؟ آیا برای منزل جاودانی آخرت خویش ،چیزی پیش می فرستی؟»2 – هنگامی که فرد گنه کار به جهان برزخ می رود و رنج و عذاب کارهای خویش را می بینید، چه آرزویی می کند؟

می گوید: «خدایا مرا به دنیا بازگردان تا عمل صالح انجام دهم و گذشته تباه خود را جبران نمایم. او تقاضا می کند ولی هرگز به دنیا باز نمی گردد و تا روز قیامت ، روز حساب و روز مبعث در عذاب و ناراحتی خواهد بود.3 – در قرآن کریم، قیامت با چه ویژگی هایی تصویر شده است؟

به هنگام قیامت خورشید تاریک و درهم پیچیده می شود. ستارگان بی نور شده ،. کوه ها به حرکت و لرزه می افتند و شترهای آبستن، بی ساربان می مانند. وحوش محشور می شوند، دریاها سوزان و شعله خیز می گردند آسمان شکافته، ستارگان پراکنده و گورها زیر و رو می شوند.4- امیرالمؤمنین علی (ع) چه چیزهایی را به عنوان توشه سفر آخرت معرفی می فرمایند؟

کار خیر، عمل صالح، دستگیری و کمک، دعا و عبادت توشه سفر آخرت مؤمنین است.

درس سوم
نامه ِعمل

اعمال نیک و اخلاق خوب، انسان را با صفا و نورانی می سازد و در نفس انسان ، آثار نیكویی برجا می گذارد که تا قیامت باقی و ثابت خواهند ماند. انسان نیكوكار جهت نزدیك شدن به خدا، برای رضا و محبت او تلاش می كند. وی همواره به یاد خداست و با او انس و الفت دارد. چنین مؤمنی با اخلاق پسندیده و عمل صالح روح خود را پرورش می دهد. خدایی كه مركز كمال و قدرت و سرچشمه همه زیبایی ها و پاكی ها ست.
هستند كسانی كه بر خلاف انسان های نیكوكار ، عقاید غلط و باطل و اخلاق زشت و کردار ناشایست، در نفس پاک و حساس انسان اثر می گذارند و روان و نفس را تاریک و آلوده می سازند و موجب افسردگی می شوند. انسان بی دین و بدکردار از یاد خدا غافل و سرگرم كارهای دنیا می شود. از خدا دل می برد و به دنیا و لذت های حیوانی ، دل می بندد و چنین انسانی از صراط مستقیم و نورانی تکامل دور می شود. اسیر خواسته های حیوانی خویش می گردد و گوهر انسانیت را از دست می دهد.
آری تمام اعمال انسان، چه خوب و چه بد؛ در روان نفس و کارنامه عمل وی ثبت و ضبط می شود. فرشتگان که شب و روز مراقب انسان هستند همه ِاعمال و رفتار او را می نویسند و خدا بالاتر از آنان ناظر و شاهد رفتار انسان هاست. در قیامت که انسان برای حساب برانگیخته می شود، حقیقت وجود او آشکار می گردد. هر انسانی نامه ی عمل خویش را گشوده و آشکارا دریافت می کند و در آن به دقت می نگرد و همهِ ی اعمال گذشته را یک باره در برابر خویش حاضر می بیند.
کسانی که نامهِ عمل به دست راست آنان داده می شود، در بهشتی عالی زندگی خواهند کرد و به اصحاب یمین معروفند. اما کسانی که نامهِ عمل به دست چپ آنان داده می شود، در غل و زنجیر کشیده شده و به دوزخ افکنده می شوند. این افراد جزء اصحاب شمال هستند.سه نکته مهم درس:

1- اعتقادها و اخلاق و انسان ها ما به چند شکل ثبت و ضبط می شوند:
الف – نفس و روح انسان واقعیت آن ها را در خود نگه داری می کند.
ب – فرشتگان پروردگار آن ها را ثبت و ضبط می کنند.
پ – خدا بالاتر از همه شاهد و ناظر رفتار انسان هاست.
2 – بعد از مرگ و انتقال به جهان آخرت، باطن و ذات و حقیقت وجود انسان آشکار می شود و انسان همهِ اعمال خود را حاضر می بیند.
3 – انسان نیکوکار با دیدن نامه ی عمل خود خشنود می شود و انسان بدکردار از دیدن نامهِ عمل خود ناراحت و غمگین می گردد.بیندیشید و پاسخ دهید درس 3 :
1 – اعمال نیک و اخلاق خوب چه آثار باقی و ثابتی را در نفس انسان بر جای می گذارند؟

اعمال نیک و اخلاق خوب، انسان را با صفا و نورانی و مسرور می سازد و آثار زیبا و شادی آفرینی در نفس انسان برجای می گذارد که باقی و ثابت خواهند ماند.2 – اخلاق زشت و کردار ناشایست چه آثاری در نفس انسان به جای می گذارند؟

اخلاق زشت و کردار ناشایست در نفس پاک و حساس انسان اثر گذاراست و روان و نفس انسان را تاریک و آلوده می سازند.3 – پیشوایان معصوم ، اثر پذیری نفس انسان را توصیف کرده اند؟ این اثر پذیری را به طور خلاصه توضیح دهید؟

نفس هر انسانی چون لوح پاک و سفیدی است که کارهای نیکو آن را می پروراند و نورانی و زیباتر می كنند و برعکس کارهای زشت و گناه همچون لکه های تاریک و سیاهی صفحه نفس را آلوده و پلید می سازند.4 – ثبت و ضبط اعمال را در وجود انسان، بوسیله ِ فرشتگان و خدای متعال توضیح دهید؟

فرشتگان پروردگار، همه اعمال ما را ثبت و ضبط می کنند و فوق و ورای آنان خدا ناظر و شاهد رفتار انسان ها ست.5 – اصحاب یمین به چه کسانی گفته می شود؟

به افرادی می گویند که در قیامت نامهِ عمل، در دست راست آنان گذاشته می شود.6 – اصحاب شمال به چه کسانی گفته می شود؟

به کسانی که در قیامت نامهِ عمل آنان به دست چپ داده می شود.بخش سوم – نبوت و پیامبری
درس چهارم – نیاز انسان به پیامبران:

نکتهِ بسیار مهم ، آن است که انسان در پی این زندگی، حیات دیگری نیز دارد و علاوه بر امروز فردایی نیز در پیش است. او پس از این جهان به دنیای ابدی آخرت وارد می شود و در آن جهان به زندگی خویش ادامه می دهد. انسان می بایست، فردا در آن جهان حاصل كشت امروز خود را درو كند. انسان در جهان آخرت یا اهل سعادت و رستگاری یا اهل شقاوت بدبختی است. سعادت و شقاوت انسان در جهان آخرت، از اعمال او در این جهان مایه می گیرد و این دنیا مزرعه ِ آخرت است. انسان در این جهان هرچه در مزرعه نفس خویش بکارد، در جهان آخرت درو خواهد کرد.
انسان برای زندگی و اعمال خود به برنامه ای دقیق و جامع نیاز دارد. برنامه ایی جامع است که در آن سهم مصالح دنیا رعایت و نیز مصالح آخرت شده باشد.از سویی دیگر هم جانب جسم در آن رعایت شده و هم جانب نفس و جان انسان با عمر کوتاه و اندیشه و عقل محدود خود نمی تواند برنامه سعادت و تکامل اخروی و نفسانی خویش را تنظیم کند. پس تنها خدای جهان آفرین است كه می تواند این برنامه ریزی را انجام دهد. اوست که انسان و جهان را آفریده و از اسرار آن ها آگاه است و عوامل سعادت و شقاوت انسان را در هر دو جهان به خوبی می شناسد.
این همان برنامهِ زندگی مادی و معنوی ، دنیوی و اخروی انسانهاست که خدا بوسیله ِ پیامبران که راهنما و راه شناس هستند، برای انسان ها فرستاده است.
پیامبران ممتاز انسان های ممتاز و برگزیده ای هستند که با پروردگار جهان در ارتباط اند و برنامه های حیات بخش الهی را می شنوند و در اختیار انسان ها قرار می دهند تا آنان را هدایت کنند.سه نکته مهم درس:

1- انسان طالب سعادت است و برای تأمین این هدف به برنامه ای دقیق و جامع نیاز دارد.
2- انسان در پی این زندگی، حیات دیگری نیز در جهان آخرت دارد. در آن جهان نیز می خواهد در امنیت و سعادت باشد. او برای تأمین این هدف هم برنامه می خواهد.
3- خدای جهان آفرین که از اسرار آفرینش انسان بطور كامل آگاه است، برنامه های تکامل و سعادت او را در هر دو جهان ، بوسیله ی پیامبران خود فرو فرستاده است. این برنامه دین نام دارد.
آیه ای از قرآن کریم :
ما تو را به حق بسوی خلق فرستادیم تا بشارت و بیم دهی و هیچ امتی نبوده مگر اینکه راهنمای بیم دهنده ای در میانشان .... آمده است.(سوره فاطر آیه 24)بیندیشید و پاسخ دهید درس 4:
1 – سعادت و شقاوت اخروی انسان از چه چیزی مایه می گیرد؟

از اعمال او در این جهان مایه می گیرد.2 – انسان برای زندگی و اعمال خود به برنامه ای جامع نیاز دارد. این برنامه ِ جامع چگونه است؟

برنامه ای جامع است که هم مصالح دنیا و هم مصالح آخرت را رعایت کرده باشد. همچنین جانب جسم و نیز جانب نفس و جان در آن رعایت شده باشد.4- آیا انسان به تنهایی می تواند با عقل و تدبیر خویش برنامه ِ کاملی را برای سعادت خود تنظیم کند؟ چرا؟

چون انسان از نیازهای نفسانی و آخرتی خویش بطور کامل آگاه نیست و از اسرار در مورد آفرینش خود، و جهان از چگونگی ارتباط جسم و روح در زندگی دنیوی و اخروی اطلاع ندارد؛ انسان با عمر کوتاه و اندیشه و عقل محدود خود نمی تواند برنامه سعادت و تکامل اخروی و نفسانی خویش را تنظیم کند.4 – چرا فقط خدای جهان آفرین می تواند برنامه ی سعادت دنیا و آخرت انسان را تنظیم کند؟

چون اوست که انسان و جهان را آفریده و به اسرار و رموز آن ها آگاه و آشنا است و عوامل سعادت و شقاوت انسان را در هر دو جهان بخوبی می داند.5 – دین عینی چه ؟

دین همان برنامه ی زندگی مادی و معنوی، دنیوی و اخروی انسان هاست ، که خدا بوسیله پیامبران که راهنما و راه شناسند، برای انسان ها فرستاده است.


درس پنجم : برنامه ی پیامبران
1- ایمان به خدای یگانه :

مهم ترین برنامهِ پیامبران، دعوت مردم به خدای یگانه، ایمان به خدا و وعده های راستین او درباره ِ جهان آخرت است. زیرا آشنایی با خدا و شناخت و عبادت او بزرگترین ارزش انسان است . ایمان به خدا، عبادت و اطاعت او، تنها هدف والای آفرینش جهان و تنها راه تکامل واقعی انسان است.
پیامبران ایمان دارند که بزرگ ترین عامل بدبختی و سیه روزی مردم ، فراموش کردن آفریدگار مهربان و کفر ورزیدن به او و بی ایمانی و دنیا پرستی است . پیامبران یگانه عامل سعادت انسان را ایمان و توجه به خدا می دانند.
انسان مؤمن برنامه ِ زندگی خود را از پیامبران دریافت می کند و در برابر دستورهای الهی مطیع و فروتن است . انسان مؤمن از غیرخدا قطع امید و علاقه کرده و به خدا امید بسته است. در هیچ حادثه و مشکلی خود را ضعیف و زبون، نمی بیند و در همه ی طوفان ها و حوادث زندگی چون کوه ، سرافراز و سربلند، آزاد و استوار، آرام و پایدار می ایستد و مقاومت می کند.2 – قیام برای خدا :

دعوت هب و دوستی، قیام علیه ستمگران و مستکبران و مفسدان ، پس از دعوت به خدای یگانه و معاد از اصلی ترین برنامه های انبیاست. از آیات قرآن کریم بویژه آیاتی که ترجمه آن در این درس آمده است، در می یابیم که :
1 – قیام ، نهضت و جهاد برای اجرای قوانین و دستورهای خداوند و کوتاه کردن دست ستمگران از جان و مال انسان ها از هر گونه ظلم ، فساد ، شرک و بی عدالتی؛ جزء اصلی ترین دستورهای دینی است.
2 – قیام در مقابل متجاوز و مفسد وظیفه همگانی است که همه ِ افراد در انجام آن مسؤولیت مشترک دارند و باید با تعاون و همکاری بکوشند و قیام را به پیش ببرند.
3 – اگر بعضی افراد در انجام مسؤولیت خود کوتاهی کنند وظیفه از دیگر افراد ساقط نمی شود. بلکه هر فردی وظیفه دارد به تنهایی قیام کند و به مقدار توان خویش انجام وظیفه نماید و دیگران را به همکاری دعوت نماید.
4 – هدف قیام و انقلاب باید و رضایت خدا، باشد نه خودخواهی و کشور گشایی باشد. قرآن كریم بویژه سفارش می کند که هدف از قیام و انقلاب با ید رضای خدا و اجرای احکام و قوانین الهی و نجات و سعادت خلق خدا و گسترش عدل نه چیز دیگر باشد.
5 – در قیام و نهضت باید عدل و داد رعایت شود.قیام کنندگان نباید از حدود عدالت خارج گردند و بر خود ستمی روا دارند.سه نکته مهم درس:

1- مهم ترین برنامه پیامبران دعوت به ایمان به خدای یگانه است که سرچشمه ی همه ی اعمال خوب و اخلاق نیک است و موجب بصیرت و یقین می شود.
2- انسان مؤمن ، جهان و آنچه در آن است را نشانه خدا او را می بیند. وی خدا را مدیر و مدبر جهان می شناسد. به همین جهت تنها در مقابل او سرتسلیم و خضوع فرو می آورد و برای بدست آوردن رضایت او شب و روز تلاش می کند.
3 – قیام علیه مستکبران ، ستمگران ، مفسدان و یاری مظلومان و ستم دیدگان پس از ایمان به خدای یگانه و معاد از اصلی ترین برنامه های انبیاء است.
آیه ای از قرآن کریم:
بگو شما را به یک چند مهم پند می دهیم. این که دو تا دو تا و تک تک برای خدا قیام کنید. (سوره سبا : آیه 46)بیندیشید و پاسخ دهید: درس 5 :
1 – مهم ترین برنامه ِ پیامبران دعوت به چیست؟

1دعوت به ایمان به خدای یگانه و ایمان به وعده های راستین او درباره جهان آخرت، مهمترین برنامه دعوت پیامبران است.
2 – هدف والای آفرینش انسان و جهان چیست؟

ایمان به خدا ، اطاعت و عبادت او، تنها هدف والای آفرینش و تنها راه تکامل واقعی انسان.3 – اصلی ترین برنامه ِ پیامبران پس از دعوت به ایمان به خدای یگانه و معاد چیست؟

دعوت به قیام علیه مستکبران ، ستمگران و مفسدان پس از دعوت به ایمان به خدای یگانه و معاد از اصلی ترین برنامه های انبیا است.4- هدف از قیام و انقلاب بنابر سفارش قرآن چه باید باشد؟

باید خدا و رضایت او نه خودخواهی و کشور گشایی باشد5- در آیه 46 سوره سبأ خدا به مؤمنان چه پندی داده است؟

فرمود:« ای پیامبر، به مردم بگو یک پند به شما می دهم که دو نفر و تک تک برای خدا قیام کنید.»درس ششم – قرآن کتاب آسمانی جاوید:

قرآن کتاب دینی ما و آخرین کتاب آسمانی است که برای راهنمایی و تربیت انسان، از طرف خدا بر حضرت محمد(ص) نازل شده است.
قرآن مجید یکصدوچهارده سوره دارد. یک سوره با بسم الله الرحمن الرحیم آغاز می شود و تا بسم الله سوره دیگر ادامه می یابد و چند آیه را در بر می گیرد. کوچکترین سوره قرآن، سوره کوثر است که چهار آیه ِ کوتاه دارد. سوره بقره شامل دویست و هشتاد و شش آیه بزرگ ترین سوره ِ قرآن است. سورق علق نیز نخستین سوره ای است که بر پیامبر نازل شده است.
پیامبر اسلام مدت سیزده سال در مکه مشغول ارشاد و هدایت مردم بود. به سوره هایی که در این مدت بر پیامبر نازل شد، سوره های مکی و به تعداد دیگری که در ده سال بعد در مدینه نازل شد، سوره های مدنی می گویند، قرآن بوسیله یکی از فرشتگان به نام جبرئیل بر پیامبر نازل شد.
قرآن کتابی است کامل و انسان ساز که هر چه انسان برای تربیت و هدایت به آن نیازمند است بطور کلی در برداشته و سعادت دنیا و آخرت انسان هایی را که به دستورها و رهنمودهای آن عمل می کنند، تأمین می نماید. آن چه که در قرآن آمده است، در چند بخش کلی مطرح گردیده که برخی از آن ها عبارتند از : .
الف) دعوت به تفکر و تدبر در اسرار و رموز آفرینش جهان
ب) چگونگی دعوت پیامبران، شرح کوشش ها و فداکاری های آنان در راه هدایت مردم،
داستان مبارزات طولانی و خستگی ناپذیر آنان با طاغوت و مستکبران تاریخ
ج) احکام و قوانین اجتماعی
د) شناساندن اخلاق نیک و دعوت مردم به آراستن خود با اخلاق نیکسه نکته مهم درس:

1 – قرآن آخرین کتاب آسمانی است و از طرف خدا برای تربیت و هدایت انسان بر حضرت محمد(ص) نازل شده است.
2- با خواست خدای متعال و توجه مخصوص پیامبر و همت مسلمانان در قرآن کریم ، کوچکترین تحریفی راه نیافته است.
3- باید قرآن، این پیام ارزنده ی الهی را قدر بدانیم و در حفظ ، شناخت ، فهم و عمل به برنامه های نورانی و حیات بخش آن بکوشیم تا در دنیا و آخرین با سربلندی و عزت زندگی کنیم.بیندیشید و پاسخ دهید درس 6:
1 – قرآن چگونه کتابی است؟

قرآن کتاب دینی مسلمانان و آخرین کتاب آسمانی است که برای راهنمایی و تربیت انسان از طرف خدا برحضرت محمد (ص) نازل شده است2 – به چه سوره ای مکی و به چه سوره ای مدنی می گویند؟

سوره هایی که در مدت سیزده سال در مکه بر پیامبر نازل شده اند، سوره های مکی و سوره هایی که در مدت ده سال در مدینه بر پیامبر نازل شده است ، سوره های مدنی می گویند.3 – وقتی آیات قرآن نازل می شد، مسلمانان چگونه آن را حفظ و نگه داری می کردند؟

هر گاه آیه ای نازل می شد ، پیامبر آن را با صدای بلند می خواند و جمعی از نویسندگان مورد اعتماد عین آیات را می نوشتند و جمع آوری می کردند. یکی از این نویسندگان حضرت علی (ع) بود که تمام آیات قرآن را با کمال دقت و به همان ترتیبی که نازل می شد ، می نوشت و نگه داری می فرمودند .4 – وظیفه مسلمانان در برابر قرآن چیست؟

مسلمانان ، قرآن ، این پیام الهی را باید ارج نهند و در نگه داشتن، شناختن و فهمیدن مطالب و اجرای دستورها و رهنمودهای آن بکوشند و فداکاری و جهاد کنند. صحیح خواندن آن را خوب یاد بگیرند و از علوم و معارف آن بدرستی بهره مند شوند و برنامه های نورانی و حیات بخش آن را در جامعه بکار برند.5 – امام خمینی درباره استفاده تمام انسان ها از قرآن چه فرمودند؟ در این باره توضیح دهید؟

فرمودند:«قرآن سفره است که خدای تبارک و تعالی بوسیله پیامبر اکرم در بین بشر گسترده است که تمام بشر از آن هر یک به مقدار استعداد خویش استفاده می کند.»

بخش چهارم
مراحل دعوت پیامبر گرامی اسلام و سیره رسول اکرم (ص)درس هفتم – ایمان و پایداری:

عمار و خانواده اوبا شنیدن آیات قرآن و مشاهده ِ رفتار پیامبر و شنیدن گفتار دل نشین ایشان، دعوت پیامبر را بر حق یافتند و در همان آغاز به اسلام گرویدند. ابوجهل که از مستکبران و اشراف مکه بود از اسلام آوردن این خانواده اطلاع یافت و خشمگین شد. این خانواده به دلیل ایمان به خداوند متعال و اسلام خواهی، بارها و بارها توسط ابوجهل و یاران گمراه او مورد بدترین اهانت و شکنجه قرار گرفتند. گاهی پیامبر سمیه و یاسر را می دید و به آنان دلداری می فرمود: « ای خانواده یاسر، در راه خدا شکیبا باشید و پایدار که وعده گاه شما بهشت است». آنان حتی پس از تحمل بدترین شکنجه ها، در زیر لب الله اکبر را زمزمه می کردند و بر یگانگی و وحدانیت خدا گواهی می دادند و می گفتند: «اشهد ان لا اله الا الله و اشهد ان محمداً رسول الله ».
سرانجام همان گونه که پیامبر وعده فرموده بودند، این دو مسلمان آزاده در اثر شکنجه های دشمنان به شهادت رسیدند. سمیه نخستین بانوی رشید اسلام است که در این راه به فیض شهادت نائل آمد.
عمار نیز که از یاران باوفای امیرالمؤمنین بود پس از شهادت والدین خود در راه اسلام جنگید و سختی ها را تحمل کرد، تا این که سرانجام در جنگ حُنین به آرزوی دیرینه رسید و شهید شد.سه نکته مهم درس:

1 - خدا برای انسانها پیامبری دل سوز و مهربان فرستاد تا انسان های ستمدیده و مستضعف را از چنگال ستمکاران برهاند و به عزت دنیا و آخرت برساند.
2- پیروزی و گسترش اسلام در اثر استقامت و پایداری مسلمانان صدر اسلام و تحمل دشواری ها و توکل بر خدای متعال بدست آمد. ما نیز در راه حفظ و گسترش اسلام از آنان درس می گیریم.
3 – آخرین سخن سمیه این بود: «ما راه خود را یافته ایم و به حضرت محمد (ص) ایمان آورده و رهبری او را پذیرفته ایم و هرگز از ایمان و هدفمان دست برنمی داریم».
آیه ای از قرآن کریم :
(پیامبران به کافران چنین گفتند) و ما حتماً در مقابل آزار و اذیتی که بر ما روا می دارید پایداری می کنیم و توکل کنندگان فقط باید بر خدا توکل کنند. (سوره ابراهیم، آیه 12)بیندیشید و پاسخ دهید ، درس 7:
1- خانواده عمار در زیر ضربه های شلاق مستکبران مکه درباره صبر و استقامت خویش چه می گفتند؟

می گفتند چگونه ممکن است از راه خدا باز گردیم . در حالی که او به ما راه حق را نشان داده است. ما بر آزار و شکنجه شما صبر می کنیم و در راه خدا استقامت می ورزیم و بر خدا توکل می نمائیم. خدا شاهد این صبر و استقامت است و او بهترین پاداش را به صابران خواهد داد.2 – هنگامی که پیامبر خانواده یاسر را می دید، با چه بیانی به آنان دلداری و بشارت می داد؟

به آنان مژده و بشارت می داد و می فرمود:« ای خانواده یاسر، شکیبا و پایدار باشید که وعده گاه شما بهشت است.»3 – نخستین بانوی رشید اسلام که به شهادت رسید، چه نام داشت؟

سمیه، همسر یاسر و مادر عمارنخستین بانوی شهید اسلام است.4 – یاسر پدر عمار چگونه شهید شد؟

در اثر شکنجه های بیش از حد مشرکین به شهادت رسید.5 – در آیه ِ اشاره شده به دو امر مهم در مقابله با دشمنان اشاره شده است، آن ها را بیان کنید؟

توکل بر خدا و پایداری راه مقابله با دشمنان اسلام است.درس هشتم : تلاش برای نجات انسان ها :

در سال دهم بعثت، محاصره اقتصادی شکسته شد، پیامبر خدا ، حضرت محمد مصطفی(ص) و یاران وفادار ایشان پس از سه سال صبر و استقامت، به یاری خدا از شعب ابوطالب آزاد شدند و به خانه های خویش بازگشتند. خدا به آنان وعده داده بود که اگر در راه او تلاش کنند و صبر و استقامت ورزند، آنان را یاری کند و به این وعده خود وفا نمود. این فرصت مناسبی بود که حضرت به تبلیغ بپردازد. اما نه ماه پس از تاریخ شکسته شدن محاصره اقتصادی ، عموی گرامی پیامبر از دنیا رفت و طولی نکشید که همسر باوفای پیامبر، حضرت خدیجه نیز وفات یافت و به جهان آخرت شتافتسفر به طائف :

وقتی رسول خدا در چنین موقعیتی قرار گرفت، از حمایت مردم مکه و ایمان آوردن آنان به اسلام مأیوس شد و تصمیم گرفت به شهر طائف سفر کند و مردم آن سامان را به دین اسلام دعوت نماید. طائف شهرکی ییلاقی بود که با شهر مکه دوازده فرسخ فاصله داشت و افراد طایفه ی ثقیف که بعد از قریش بزرگ ترین طایفهِ حجاز بود، در آن جا زندگی می کردند.
رسول خدا پس از سفر به طائف خود را به بزرگان این شهر معرفی نمود و هدف مسافرت خویش را با آنان د رمیان نهاد. اما متأسفانه مردم طائف با تحریک مستکبران و سران ثقیف پیامبر را مسخره می کردند و به او سنگ می انداختند. سرانجام یک روز زمانی كه رسول خدا برای عده ای صحبت می کردند، همین مردم فریب خورده و نادان در اطراف ایشان حلقه زدند و او را سنگ باران کردند.سه نکته مهم درس 8 :

1 – از دست دادن حضرت ابوطالب و خدیجه برای پیامبر سخت و دردناک بود. از دست دادن این دو حامی و پشتیبان فداکار موجب شد که مشرکان مکه در کارهای تبلیغی و ارشادی پیامبر بیش از پیش کار شکنی و توطئه کنند.
2 – حضرت محمد(ص) برای هدایت بندگان خدا و نجات آن ها از چنگال ظلم و شرک به طائف رفت . پیامبر طائف هدف خویش را بازگو کرد و فرمود: «من محمدبن عبدالله رسول خدا هستم ... آمده ام که شما را به خداپرستی و تقوا دعوت کنم و از شرک و ستم برهانم ...»
3- مردم طائف نه تنها دعوت پیامبر را نپذیرفتند بلکه او را بسیار آزردند. پیامبر که از گمراهی آنان سخت در عذاب بود، به ناچار و در حالی که از پاهای مبارك ایشان خون می چکید، شهر طائف را ترک کرد. در بین راه به عداس برخورد و او را به اسلام دعوت کرد. عداس مسلمان شد و پیامبر از این که توانسته بود انسان محروم و ستمدیده ای را هدایت کند، خشنود شد و خدا را شکر کرد.
آیه ای از قرآن کریم:
برای شما پیامبری از خودتان آمد که بر او دشوار است شما در رنج بیفتید. او به هدایت شما حریص و نسبت به مؤمنان دلسوز و مهربان است. (سوره ی توبه ، آیه ی 128)بیندیشید و پاسخ دهید، درس 8:
1 – وفات حضرت ابوطالب و حضرت خدیجه بر تبلیغ دین اسلام چه تأثیری برجای نهاد؟

این دو حادثه بسیار سخت و ناگوار بود. به گونه ای که آن سه سال ، سال غم و اندوه نام گرفت. پس از فوت ابوطالب جمعیت بنی هاشم متلاشی شد و نیروی اتحاد خویش را از دست دادند و دیگر مانند گذشته از رسول خدا حمایت نمی کردند. از دست دادن این دو حامی و پشتیبان فداکار موجب شد که مشرکان مکه در کارهای تبلیغی و ارشادی پیامبر بیش از گذشته کار شکنی و توطئه نمایند.2 – چرا پیامبر تصمیم گرفت برای تبلیغ دین اسلام به شهر طائف سفر کند؟

به دلیل از دست دادن دو حامی فداکارخود حضرت خدیجه و ابوطالب و به دلیل این که از حمایت و ایمان مردم مکه مأیوس شده بودند3 – رسول خدا رسالت ، دین و پیام خویش را با چه بیانی برای سران شهر طائف توضیح داد؟

فرمودند: من محمدبن عبدالله رسول خدا هستم . از سوی خدا برای هدایت و نجات شما پیام آورده ام. از شرک و ستم دست بردارید و خدا را اطاعت کنید. تقوی پیشه سازید و مرا اطاعت نمائید تا شما را به یک زندگی بسیار پاک، در دنیا و آخرت و به حیات دائم و نیکو رهنمون سازم.4 – عداس که بود و چگونه مسلمان شد؟

مردی مسیحی و اهل نینوا و یکی از غلامان باغ اطراف شهر طائف بود. وقتی که بسم الله را از رسول خدا شنید تعجب کرد و پس از مدتی گفت و گو با رسول خدا ، به اسلام ایمان آورد.

بخش پنجم – نمونه ای از مسائل سیاسی، اجتماعی و تربیتی اسلامدرس نهم : مشورت در اسلام :

همه انسان ها در فکر کردن نیز مانند عمل کردن به یاری و هم فکری دیگران نیاز دارند. زمانی كه انسان ها با هم فکر می کنند، نیروی فکر و اندیشه آنان شما چندین برابر می شود و راه حل های بهتر و مؤثرتری کشف خواهید کرد و به موفقیت های بالاتری دست . با هم اندیشیدن را مشورت گویند. پیامبر گرامی اسلام در کارهای مهم اجتماعی با افراد عاقل و کارآزموده و دین دار مورد اعتماد مشورت می فرمود. به سخنان آنان خوب گوش می داد بهترین آن ها را بر می گزید و با یاری هم فکران خود به آن عمل می کرد. نظرخواهی از دیگران و احترام به دیگر مسلمانان، جزء رفتار عمومی و سیره آن حضرت بود. پیامبر از جانب خدا برای انجام این رفتار پسندیده مأموریت داشت. در قرآن هم فکری صمیمانه و مشورت کردن یکی از نشانه های جامعه ِ اسلامی محسوب می شود. مؤمنان کارهای خود را با مشورت یكدیگر، انجام می دهند» حضرت علی بن ابیطالب فرمود: «هر کس خود رأی باشد، ناچار به هلاکت می رسد و هر کس در کارها با دیگران صمیمانه مشورت کند، در حقیقت از گنجینه عقل و تجربه ی آنان استفاده نموده است». مشورت در صورتی سودمند خواهد بود که با افراد عاقل و کاردان، از همه مهم تر صدیق و امین مشورت شود. مشورت با افراد نالایق نه تنها سودمند نیست بلکه به گمراهی و سرگردانی مبتلا می سازد.
امام صادق (ع) – شرایط کسانی که باید با آن ها مشورت کرد، را این گونه بیان فرموده است.
الف) خردمند باشند
ب) گاه و با اطلاع باشند
ج) با تجربه و کاردان باشند
د) خیرخواه باشند
ه) پرهیزگار و خدا ترس باشندسه نکته مهم درس:

1 – پیامبر گرامی اسلام در اغلب کارهای مهم اجتماعی با افراد لایق و مورد اعتماد مشورت می کرد. مشورت کردن و نظرخواهی از دیگر مسلمانان و محترم شمردن آنها جزء رفتار عمومی و سیره ِ آن حضرت بود.
2 – یکی از نشانه های جامعهِ اسلامی این است که : «مؤمنان کارهایشان را با مشورت، بین خود انجام دهند»
3 – باید با کسی مشورت کرد که : «خردمند ، دانشمند، کاردان، خیرخواه و خدا ترس باشد».
آیه ای از قرآن کریم:
ای پیامبر در کارها با مسلمانان مشورت کن و هنگامی که تصمیم گرفتی بر خدا توکل کن و اقدام نما. (سوره آل عمران – آیه ی 159)بیندیشید و پاسخ دهید: درس 9:
1 – مشورت یعنی چه ؟

با هم اندیشیدن را مشورت گویند.2 – پیامبر در جنگ خندق برای دفاع و رویارویی با مشرکان چگونه افرادی را برای مشورت دعوت فرمود؟ نتیجه مشورت چه شد؟

سران قبایل مدینه، و گروهی دیگر از مسلمانان عاقل و متعهد را برای مشورت و چاره اندیشی در مجلس فرا خواند – یکی از افراد مجلس به نام سلمان فارسی که ایرانی الاصل بود برخاست و گفت یا رسول الله بهتر است در اطراف شهر مدینه خندقی حفر کنیم، و تنها چند نقطه را برای عبور و مرور باقی بگذاریم. همهِ حاضرین نیز این طرح را قبول کردند3 – براساس رهنمود امام صادق (ع) باید با چه کسانی مشورت کرد؟ پنج صفت را بگوئید.

خرمند باشند، آگاه و با اطلاع باشند، با تجربه و کاردان باشد، خیرخواه و نصیحت گو باشد، با تقوی و پرهیزگار باشد.4 – نتیجه مشورت با افراد صالح و آگاه چیست؟ دو مورد مهم آن را بگویید.

با مشورت می توان از گنجینه اطلاعات و آگاهی های دیگران بهره مند شد. می توان به یک راه حل بهتر و صحیح تر رسید.درس دهم : بسیج

در جامعه اسلامی جهاد و دفاع فریضه ای حتمی است و همگان باید از سرزمین، شرف و ایمان خود با تمام قدرت دفاع کنند. بر این اساس، باید برای رویارویی با دشمنان همیشه آماده بود. اگردشمن آمادگی رزمی مسلمانان را ببیند و ترس سراسر وجود او را فرا گرفت؛
جرأت تجاوز و هجوم به سرزمین مسلمانان را نخواهد داشت. بنابراین نوجوانان و جوانان مسلمانان باید با انجام ورزش های مفید و نشاط انگیز، سلامت و نیرومندی خود را حفظ کنند و نیز پیوسته بر کارآیی رزمی خود بیفزایند.
با توجه به دستورها و رهنمودهای اسلام هر جوان مسلمان باید با کارآیی رزمی و تیراندازی ماهرانه ِ خود در دل دشمنان خدا و خلق او هراس افکند. همیشه برای دفاع از سرزمین ، شرف و ایمان خویش آماده باشد و تمام توان و قدرت خود را در این مسیر به کار گیرد.رهبر راحل انقلاب اسلامی امام خمینی (ره) پس از پیروزی انقلاب فرمان تشکیل بسیج مستضعفین را صادر کردند.سه نکته مهم درس :

1 – دفاع از ایمان ، شرف و سرزمین اسلام یک فریضه حتمی است و همه ِ باید برای جلوگیری از تجاوز دشمن همواره آماده باشند.
2 – نوجوانان و جوانان برومند کشور باید با انجام ورزش های مفید و نشاط انگیز سلامت و نیرومندی خود را حفظ کنند و همواره بر کارآیی رزمی خود بیفزایند.
3 – پیشوایان بزرگ اسلام به سوارکاری و تیراندازی پرداخته و مسابقه می دادند و مسلمانان را به فراگیری فنون رزمی و مسابقه در این رشته ها تشویق می کردند.
آیه ای از قرآن کریم :
و در برابر آن ها تا می توانید نیرو و اسبان سواری آماده کنید تا دشمنان خدا و دشمنان خود را بترسانید. (سوره ی انفال ، آیه ی 60)بیندیشید و پاسخ دهید : درس 10 :
1 – بنا به سخن پیامبر چه کسانی از یک تیر ثواب می برند و لایق بهشت می شوند؟

مسلمانی که تیر را می سازد، مسلمانی که تیرهای ساخته شده را به سربازان می رساند، سربازی که تیر را در راه خدا به سوی دشمن نشانه می رود.2 – پیامبر آموزش دو ورزش را توصیه کرده اند. این دو ورزش کدامند؟

تیراندازی ، شناگر3 – امام باقر(ع) در مجلس هشام چگونه تیراندازی کرد؟

بعد از اصرار زیاد هشام، امام کمان را برداشت و تیر را در آن نهاد و با تمام قدرت کشید، تیر با سرعت به مرکز هدف خورد و بیش از نیمی از آن در نشانه فرو رفته و تیر بعدی در میان چوبه تیر اول ، تا این که تعداد تیرهای درهم رفته به نه عدد رسید.4 – آیه 60 سوره ی انفال درباره آمادگی برای رویارویی با دشمن چه دستوری می دهد؟ در پاسخ ترجمه کامل آیه را بیان کنید.

می فرماید: و هر آنچه از نیرو و ابزار جنگی و اسبان سواری که می توانید آماده و مهیا دارید تا بوسیله ِ آن در دل دشمن خدا و دشمن خود رعب و ترس افکنید.5 – وظیفه ِ ما در مورد مهیا شدن برای مقابله با دشمنان اسلام چیست؟ با توجه به سخنان امام خمینی (ره) به این سؤال پاسخ دهید:

«قوای خود را مجهز کنید و تعلیم نظامی فرا گیرید و به دوستان خود تعلیم دهید که مملکت اسلامی همه باید قوای نظامی باشد و تعلیمات نظامی داشته باشد.»

درس یازدهم
امت بزرگ اسلام

قرآن کریم مسلمان را امت واحده می نامد. زیرا همه ِ آنان آفریدگار جهان را به یگانگی می پرستند و پیامبری و معاد را قبول و باور دارند. همچنین حضرت محمد (ص) را آخرین پیامبر خدا قرآن را کتاب آسمانی و برنامه ِ عملی خود می دانند. همه یک هدف دارند و آن اجرای احکام الهی و پیاده کردن نظام توحیدی در سراسر جهان است. قرآن کریم همه مسلمانان جهان را یک امت واحده می نامد. مرزهای جغرافیایی و نژادی نمی توانند مسلمانان جهان را از یک دیگر جدا کند.
سران متعهد کشورهای اسلامی نمی توانند و نباید سایر کشورهای اسلامی را بیگانه انگارند و به آنان بی توجه باشند. پیامبر اکرم(ص) درباره مسؤولیت و مسلمان نسبت به سایر مسلمین می فرماید : «هر کس که به فکر اصلاح كار مسلمان ها نباشد، مسلمان نیست.»یگانگی مسلمانان در مقابل دشمن مشترک:

مسلمانان باید با کمال صمیمت و برادری با یکدیگر زندگی کنند و در مقابل کفر واستکبار جهانی که دشمن مشترک همه مسلمانان است، یکپارچه بایستند، در چنین صورتی دشمن اسلام و مسلمین به ذلت می افتد و هرگز نمی تواند بخشی از سرزمین بزرگ اسلام را مورد تجاوز قرار دهد، ثروت مسلمانان را به یغما ببرد؛ شرف ، عزت و فرهنگ اصیل آنان را لگدکوب کند.
بنیان گذار جمهوری اسلامی در پیام جامع خود به حجاج خانه خدا سفارش کرده اند که : «مسلمانان جهان با همراهی نظام جمهوری اسلامی ایران عزم خود را جزم کنند تا دندان های آمریکا (این دولت ستمگر تجاوز پیشه) را در دهانش خرد کنند و نظاره گر شکفتن گل آزادی ، توحید و امامت در جهان نبی اکرم باشند».
ایشان همچنین در فرمان تاریخی خود برای تشکیل بسیج مستضعفان فرمودند:
«ای مسلمانان جهان بپاخیزید و خود را از چنگال ستمگران جنایت کار نجات دهید و ای مسلمانان ، از خواب غفلت برخیزید. اسلام و کشورهای اسلامی را از دست استعمارگران و وابستگان آنان رهایی بخشید.»
وحدت اسلامی:
جهان اسلام باید یکپارچه و متحد باشد و اجازه ندهد بیگانگان در كارهای کشورهای اسلامی دخالت کنند. خداوند در قرآن می فرماید: «مؤمنان در برابر کافران سرسختی نشان می دهند و در بین خود بسیار مهربان و دلسوز هستند.»شیوه های برخورد با تجاوزگر:

اگر یکی از کشورهای اسلامی دراثر غرور و خودخواهی با تحریک بیگانگان، کشور اسلامی دیگری را مورد تجاوز قرار داد و جنگ آغاز شد ، همه مسلمانان بویژه سران آنان وظیفه دارند که اختلاف خود را حل و فصل کنند و صلح و آشتی را برقرار سازند و جهان اسلام را از بزرگ ترین خطر، یعنی تفرقه و جدایی نجات دهند. مسلمانان همچنین وظیفه دارند در میان دو کشور درگیر، صلح و آشتی برقرار کنند و حسن نیت و خوش بینی سابق را به آنان بازگردانند و به این وسیله ، جهان اسلام را از اختلاف و تفرقه رهایی بخشند.سه نکته ی مهم درس :

1 – مسلمانان جهان در هر کجا که هستند و با هر زبانی که سخن می گویند ، امتی واحد و یگانه هستند و باید با یک دیگر مهربان باشند و به هم کمک کنند.
2 – تجاوز به یک سرزمین اسلامی ، تجاوز به اسلام و جهان اسلام و امت یگانه اسلام است. بر همه مسلمانان واجب است با کمال قدرت کشور مورد تجاوز را از شر دشمن تجاوزگر آزاد سازند.
3 – جهان اسلام باید از اختلاف و تفرقه پرهیز کند و اجازه ندهد که بیگانگان و کافران در کار مسلمانان دخالت کنند، یا بر آن ها مسلط شوند.
آیه ای از قرآن کریم:
در حقیقت مؤمنان را هم برادرند، پس میان برادرانتان آشتی دهید و تقوای خدا پیشه کنید، امید که مورد رحمت قرار گیرید. (سوره ی حجرات، آیه 10 )بیندیشید و پاسخ دهید : درس 11 :
1 – چرا قرآن کریم مسلمانان را امت واحده می نامد؟

همه مسلمانان آفریدگار جهان را به یگانگی می پرستند و پیامبری و معاد را قبول و باور دارند. حضرت محمد(ص) را آخرین پیامبر و قرآن را کتاب آسمانی و برنامه عملی خود می شمارند. مسلمانان همه یک قبله و یک هدف دارند و آن اجرای احکام الهی و پیاده کردن نظام توحیدی در سراسر جهان است.2 – پیامبر اسلام درباره مسؤولیت هر مسلمین نسبت به سایر مسلمانان چه فرموده است؟

فرمود: «هر کس به فکر اصلاح امور مسلمان ها نباشد مسلمان نیست»3 – چرا مرزهای جغرافیایی نمی تواند برادری و مسؤولیت همگانی مسلمانان را محدود کند؟

چون گر چه سرزمین های اسلامی با حکومت های مختلف اداره می شوند ولی مسلمانان این کشورها با یکدیگر بیگانه نیستند. بلکه نسبت به اسلام و جامعه بزرگ امت واحد و بزرگ اسلام مسؤولیت مشترک دارند.4 – دشمنان مشترک مسلمانان کدامند؟

کفر ، شرک، مادیگری و استکبار جهانی دشمن مشترك مسلمین است.5 – مسلمانان چگونه باید استقلال ، عظمت و یگانگی جهان اسلام را حفظ کنند؟

باید از جهان کفر چشم بپوشند و در تحکیم وحدت ، تقویت نیروهای داخلی و استقلال کامل جهان اسلام بکوشند.6 – اگر دو کشور اسلامی با یکدیگر درگیر شوند، وظیفه سایر کشورهای اسلامی چیست؟ دو وظیفه ی مهم را بیان کنید؟

وظیفه دارند سریع ً اختلاف شود را حل و فصل کنند و با کمال بی طرفی تجاوزگر را شناسایی و اعلان کنند و از او بخواهند که دست از تجاوز بردارد.بخش ششم – امامت و رهبری درس دوازهم – امامت و رهبری در اسلام :

از آنجایی که دین اسلام هم به امور اجتماعی و هم به امور فردی انسان ها توجه دارد لازم است از دو نظر به احکام و دستورهای اسلام نگریست. اول دستورهایی که بیشتر به افراد توجه دارند. مانند نماز، روزه، حج و ... دوم احکام و قوانین اجتماعی مانند: جهاد، دفاع، قضا ، مادیات ، قصاص و دستورهای سیاسی و اقتصادی.
قوانین اجتماعی و سیاسی اسلام برای اقامه قسط و عدل در بین مردم و برقراری نظم و امنیت عمومی و حفظ و نگه داری جامعه است. قوانین اجتماعی و سیاسی اسلام ضامن بقا ، سعادت و رفاه جامعه است تا افراد جامعه در پناه این قوانین بتوانند به وظایف عبادی خود بپردازند.
پیاده کردن قوانین اجتماعی و سیاسی اسلام به تشکیل و ارکان حکومتی نیاز دارد. در کشورهای اسلامی تشکیلات و ارکان حکومت باید بر اساس اسلام باشد و رهبری آن را انسانی دین دار، دین شناس و پرهیزگار برعهده گیرد که خدا او را به این سمت برگزیده است. این سمت که مهم ترین رکن حکومت اسلامی است، امامت نام دارد.حکومت اسلام در زمان رسول خدا چگونه بود؟

در زمان رسول خدا، رهبری اجماع برعهده خود ایشان بود. پیامبر قوانین اجتماعی و سیاسی اسلام را اجرا و جامعه را اداره می کرد. فرمان دفاع و جهاد صادر می فرمود. برای سپاهیان فرمانده تعیین می کرد و خود فرمانده کل قوا بود. قضا و داوری نیز زیر نظر ایشان انجام می شد.
او رهبری و اداره کلیدی ابعاد حکومت را برعهده داشت.
علاوه بر این پیامبر با خدا ارتباطی مخصوص داشت. او قوانین و برنامه های الهی را بوسیله وحی از جانب خدا دریافت می کرد و به مردم ابلاغ می فرمود. اما سرانجام عمر رسول خدا پایان یافت و او به جهان آخرت رحلت فرمود.حکومت اسلام بعد از رحلت رسول خدا :

پیامبر بهتر از هر کس می دانست که برای تداوم خط اصیل اسلام وجود امام ضروری است. پیامبر به خوبی می دانست که برای حفظ و نگهبانی جامعه اسلام، وجود رهبری آگاه به احکام و قوانین اسلام تا چه حد لازم است . او بهتر از هر کسی آگاه بود که برای انجام و ادامه وظایف پیامبری چه کسی شایسته تر است.اعتقاد ما :

پیامبر گرامی اسلام تا آخرین لحظه های دنیایی خویش ، به امر خدا در زمان مناسب از علی بن ابی طالب یاد می کرد و او را به عنوان خلیفه خویش و امام ، رهبر و ولی جامعه مسلمین معرفی می نمود. سرانجام در غدیرخم به دستور الهی پیامبر گرامی ، علی بن ابی طالب را در برابر چندین هزار مسلمانی که از حج بازگشته بودند به عنوان وصی و جانشین خویش، نیز ولایت و امامت مردم برگزید.
علی بن ابی طالب نیز به امر خدا و رسول او و فرزند خود، امام حسن (ع) را به امامت برگزید و معرفی نمود و به همین صورت هر امامی امام بعدی را معرفی می کرد تا نوبت به امام دوازدهم رسید. امام دوازدهم ، ولی عصر و امام مسلمین، هم اکنون زنده است. اما در حال غیبت به سر می برد.
در زمان غیبت:
در زمان غیبت حضرت ولی عصر، رهبری و ولایت جامعه بر عهده «فقیه عادل و با تقوا، آگاه به زمان ، شجاع، مدیر و مدبری» است که رهبری و ولایت او را اکثریت مردم پذیرفته باشند. چنین فردی که نایب امام عصر – حضرت حجت بن الحسن است، قوانین و احکام دین را بیان می کند و با رهبری خود ، جامعه را به مقصد و سعادت دنیا و آخرت رهنمون می شود. او عزت و قدرت اسلام را آشکار می سازد و دل ها را برای پذیرش ظهور حضرت ولی عصر آماده می کند.چهار نکته مهم درس :

الف) امامت و رهبری برای حفظ و پیاده کردن قوانین اجتماعی و سیاسی اسلام و برپا داشتن قسط و عدل ضروری ست .
ب) در زمان رسول خدا،رهبری جامعه نو بنیاد اسلامی با شخص رسول خدا بود و ایشان رهبری و اداره کلیدی ابعاد حکومت را برعهده داشت.
ج) تعیین امام برای اجتماع اسلامی به قدری مهم و حساس بود که پیامبر در چند نوبت حضرت علی بن ابی طالب را به امر خدا به عنوان خلیفه و جانشین خویش و امام و رهبر جامعه مسلمین معرفی فرمود.
د) در زمان غیبت حضرت ولی عصر، رهبری و ولایت جامعه اسلامی برعهده فقیه عادل ، با تقوا ، آگاه به زمان ، شجاع ، مدیر و مدبری است که رهبری و ولایت او را اغلب مردم پذیرفته باشند.
آیه ای از قرآن کریم:
ای کسانی که ایمان آورده اید خدا را اطاعت کنید و رسول خدا و ولی امرتان را اطاعت کنید.(سوره نساء ، آیه 59)

بیندیشید و پاسخ دهید درس 12:1 – در زمان رسول خدا رهبری اجتماع بر عهده چه کسی بود؟ حداقل چها رنمونه از کارهایی را که ایشان در سمت رهبری انجام می دادند ،بیان کنید.

برعهده خود ایشان بود. قوانین سیاسی و اجتماعی اسلام را اجرا می فرمود و جامعه را اداره می کرد، فرمان جهاد و دفاع را صادر می نمود . برای سپاهیان فرمانده تعیین می کرد؛ قضا و داوری زیر نظر ایشان انجام می شد.2 – آیا ممکن است پیامبر، جامعه اسلامی را پس از خود بدون سرپرست و رهبر رها کرده باشد؟ چرا؟

خیر، چون پیامبر بهتر از هر کس می دانست که وجود امام برای ادامه حیات اسلام و کمال مسلمین ضرورت دارد. پیامبر خوب آگاه بود که وجود رهبری که آگاه به احکام و قوانین اسلام باشد، برای حفظ و نگهبانی اسلام لازم است.3 – اعتقاد به حق شیعیان در مورد جانشینی پیامبر و امامت جامعه اسلامی چیست؟ پیامبر چگونه این امر حساس را بیان و تأکید فرموده است؟

شیعه معتقد است ، پیامبر گرامی اسلام از این امر حیاتی و حساس غفلت و کوتاهی ننموده ؛ بلکه در موارد بسیار متعدد به تذکر و تأکید این امر مهم پرداخته است . برای مثال: در نخستین دعوت آشکار در بین خویشان نزدیک و در غدیرخم از نمونه مواردی است كه این مهم توسط پیامبر(ص) مطرح شده است.4 – در زمان غیبت حضرت ولی عصر ، رهبری و ولایت جامعه اسلامی بر عهده کیست و او چه شرایط و صفاتی است ؟

در این زمان ، رهبری و ولایت جامعه برعهده فقیه عادل و با تقوی، آگاه به زمان، شجاع، مدیر و مدبری است که رهبری و ولایت او را اکثریت بپذیرند.درس سیزدهم : غیبت و ظهور امام دوازدهم :

امام زمان (عج) در سحرگاه نیمه شعبان در سال دویست و پنجاه و پنج هجری در شهر سامره به دنیا آمد. نام زیبای او نام پیامبر و لقبش مهدی ، قائم، امام زمان و ولی عصر است. او فرزند گرامی حضرت امام حسن عسگری علیه السلام است.
عباسیان که از علاقه مردم به امام و نقش ایشان در آگاهی مردم اطلاع داشتند، فشار زیادی به امام وارد کردند و پیوسته در جست و جوی جانشین او بودند تا او را به قتل برسانند. به همین دلیل ولادت آن حضرت در خفا صورت گرفت و او به امر خدا در زمان کودکی از نظرها غائب شد و در حال خفا به زندگی خود ادامه داد.غیبت صغری و کبری :

حضرت مهدی علیه السلام دو غیبت داشت. نخست غیبت صغری (کوتاه و کوچک) دوم غیبت کبری (بلند و طولانی) . غیبت صغری از زمان شهادت امام حسن عسکری در سال 260 هجری آغاز شد و تا سال سیصدو بیست و نه ( به مدت 69 سال) ادامه یافت. امام زمان در این مدت بوسیله چهار نفر وکیل که تعیین کرده بود با مردم ارتباط داشت.
بعد از رحلت نایب چهارم علی بن محمد، غیبت کبری آغاز شد. خدای بزرگ با قدرت بی پایان خود به امام زمان عمری طولانی بخشید و به او فرمان داده است که در غیبت زندگی کند و در مواقع لزوم به یاری مسلمانان بشتابد و دل های پاک را بسوی خدا هدایت نماید.
از پیامبر پرسیدند: در زمان غیبت امام دوازدهم مردم چگونه از او بهره مند می شوند؟ پیامبر در پاسخ فرمودند: «همان گونه که از خورشید پشت ابر بهره می برند، از وجود امام زمان نیز در ایام غیبت بهره مند می شوند.»
اکنون که او در غیبت به سر می برد امید مستضعفان و شیعیان است. آنان به امید ظهور او می کوشند تا زمینه تأسیس حکومت جهانی اسلام را فراهم سازند. نایب عام امام زمان در هنگام غیبت کبری فقیه عادل و آگاهی ست. که مبین احکام دین و پاسدار قرآن و رهبر اجتماع اسلامی است. بر مسلمانان است که حکم او را بپذیرند و ایشان را یاری کنند تا شایسته درک ظهور امام زمان گردند.سه نکته مهم درس :

الف) خدای بزرگ با قدرت بی پایان خود، به حضرت ولی عصر حجت بن الحسن العسکری – سلام الله علیه – عمری طولانی بخشید و به او فرمان داده است که در غیبت زندگی کند.
ب) همان گونه که مردم از خورشید پشت ابر بهره می برند، از وجود و الطاف حضرت ولی عصر – سلام الله علیه نیز که در غیبت بسر می برد، بهره مند می شوند.
ج) م زمان حضرت حجت بن الحسن علیه السلام – امید مسلمانان و مستضعفان جهان است. سلمانان به امید ظهور او می کوشند تا زمینه تأسیس حکومت جهانی اسلام را فراهم سازند.
آیه ای از قرآن کریم :
«و خواستیم بر مستضعفان زمین منت نهیم و آنان را پیشوایان مردم و وارث زمین گردانیم.» (سوره قصص ، آیه 5 )بیندیشید و پاسخ دهید: درس 13
1 – غیبت صغری امام دوازدهم چه مدت طول کشید؟ در این مدت ارتباط ایشان با مردم چگونه انجام می گرفت؟ نمایندگان امام چه کسانی بودند؟

نزدیک به شصت و نه سال طول کشید. در این مدت از نظر عموم مردم غایب بود. لیکن ارتباط ایشان با مردم بوسیله چهار نفر نماینده و وکیل برقرار بود که عبارت بودند از عثمان بن سعید، محمدبن عثمان، حسین بن روح و علی بن محمد كه این چهار نفر توسط امام تعیین شده بودند.2 – چرا امام دوازدهم از نظرها غایب است؟

اگر امام زمان ظاهر بود و آشکارا در بین مردم زندگی می کرد بوسیله ستمگران و طاغوتیان به قتل می رسید. اگر او آشکارا در بین مردم زندگی می فرمود پیش از آن که یاران وفادارایشان تربیت شوند و مقدمات انقلاب جهانی آن حضرت فراهم آید به دست ستمگران شهید می شدند و زمین از حجت و امام خالی می گشت.3 – در زمان غیبت امام مردم چگونه از وجود ایشان بهره مند می شوند؟ سخن رسول خدا را در این مورد بیان کنید.

سخن رسول خدا این بود که همانگونه که مردم از خورشیدی که در پشت ابر قرار گرفته بهره می برند از وجود و الطاف حضرت ولی عصر سلام الله علیه که در غیبت بسر می برد و نیز بهره مند خواهند شد.4 – در زمان غیبت ، وظایف مسلمانان در برابر مقام رهبری چیست؟

بر مسلمانان واجب است که حکم ایشان را بپذیرند و ایشان را یاری نمایند تا لایق و شایسته درک ظهور امام زمان گردند.5 – آیا می دانید روز میلاد امام زمان علیه السلام چه نام دارد؟ چرا؟

روز جهانی مستضعفین ، زیرا امام بزرگترین حامی مستضعفان است.

بخش هفتم – نمونه ای از احکام و عبادات اسلامی
درس چهاردهم – تطهیر و پاکیزگی (1)

آیین مقدس اسلام پاکیزگی و طهارت را بسیار سفارش کرده و از مسلمانان خواسته است که پیوسته پاک و پاکیزه باشند و از چیزهای ناپاک که نجس نامیده می شوند، دوری کنند. برخی از نجاسات عبارتند از :
1 و 2 – ادرار و مدفوع انسان و هر حیوان حرام گوشتی که خون جهنده دارد
3 – مردار هر حیوانی که خون جهنده دارد ، خواه حرام گوشت یا حلال گوشت باشد.
4 – اگر مقداری از پوست ، گوشت بدن انسان زنده یا حیوان زنده ای که خون جهنده دارد بریده شود، نجس است.
5 – سگ و خوکی که در خشکی زندگی می کنند حتی مو ، استخوان ، ناخن و رطوبت آن ها هم نجس است.
6و7 – شراب ، آبجو و هر نوع مایع مست کننده، نجس است.
8 – کافر، یعنی کسی که منکر خدا باشد یا برای خدا شریک قائل شود یا پیامبری حضرت محمد(ص) را قبول نداشته باشد، نجس است. چیزی را که نجس شده «متنجس» گویند.راه ثابت شدن نجاست:

نجاست هر چیز از سه راه ثابت می شود:
1 – خود انسان یقین کند چیزی نجس شده است.
2 – اگر کسی که چیزی را در اختیار دارد ؛ بگوید آن چیز نجس است باید از آن اجتناب کرد
3 – دو مرد عادل بگویند که فلان چیز نجس است.بیندیشید و پاسخ دهید درس 14 :
1 – دو سخن از پیامبر اسلام را که درباره پاکیزگی در درس آمده است ، نام ببرید؟

پیامبر(ص) فرمود : «پاکیزگی نیمی از ایمان است.» «دین اسلام بر اساس پاکیزگی و طهارت بنا شده است».2 – به چه چیزی متجنس می گویند؟

چیزی را که نجس شده باشد متنجس گویند.3 – نجاست از چه راه هایی ثابت می شود؟

از سه راه ، خود انسان یقین داشته باشد که چیزی نجس است. چیزی که در اختیار کسی است؛ اگر بگوید نجس است . باید از آن اجتناب نمود. دو مرد عادل بگویند که فلان چیز نجس است ، باید از آن اجتناب نمود.درس پانزدهم : تطهیر پاکیزگی (2)

به ده چیز که نجاست را پاک می کند، مطهرات می گویند. یکی از مطهرات آب است.
آب :
آب از نظر پاک کنندگی سه قسم است :
اول آب کر : حجم آب در صورتی که به مقدار 419/377 کیلوگرم باشد «آب کر» نامیده می شود. هم چنین اگر حجم آب راکد به مقداری باشد که ظرفی را که هر یک از طول و عرض و عمق آن سه وجب و نیم معمولی باشد و ظرف را پر کند، آب کر نامیده می شود.
دوم آب جاری : آبی که از زمین بجوشد و جریان داشته باشد آب جاری نامیده می شود. مانند: آب چشمه ،قنات، آب رودخانه و چاه عمیق، آب باران به هنگام بارش كه همگی حكم آب جاری را دارند.
سوم آب قلیل : آبی که نه کر باشد نه جاری «آب قلیل» نامیده می شود. مانند: آب آفتابه، کوزه و لیوان كه حكم آب قلیل را دارند. چگونه با آب تطهیر کنیم؟
الف) آب کر و آب جاری :
آب کر یا آب جاری در برخورد با چیزنجس ، نجس نمی شود . مگر اینکه بوسیله نجاست، بو ، رنگ یا مزه آن تغییر کند. مثل آبی كه خون به آن رسیده باشد و رنگ و مزه آن تغییر كند. برای پاک کردن چیزهای متنجس ابتدا باید عین نجاست را ازآنه ا برطرف کنیم. آن گاه آن ها را در آب کر یا جاری فرو ببریم. به گونه ای که آب به تمام جاهای نجس آن ها برسد.
ب) آب قلیل :
آب قلیل اگر با چیز نجس برخورد کند، نجس می شود. گر چه نجاست اندک باشد. برای نمونه ً اگر ذره ای خون یا بول به آب قلیل برسد، نجس می شود. اگر چیز نجس را بخواهیم با آب تطهیر کنیم، در ابتدا عین نجاست را برطرف می سازیم. آن گاه یک مرتبه آب روی آن می ریزیم تا پاک شود. ظرف نجس را با آب قلیل به دو شیوه می توان آب کشید.تطهیر بول و مدفوع :

بعد از ادرار کردن باید محل خروج ادرار را با آب شست و شو داد تا پاک شود. اگر بعد از برطرف شدن بول یک مرتبه آب روی محل بریزید ، پاک می شود.
محل خروج مدفوع را می توان با آب شست تا از آلودگی پاک شود. هم چنین در صورت نبود آب می توان با سه قطعه کاغذ یا سنگ یا کلوخ و امثال این ها محل را پاک كرد. اگر با سه قطعه فوق پاك نشد،بایستی با قطعات دیگران آن قدر دادمه داد تا محل خروج مدفوع به طور كامل از آلودگی پاك شود.
آیه ای از قرآن کریم:
و ما از آسمان آبی و پاک کننده فرو فروستادیم.(سوره فرقان، آیه 48)بیندیشید و پاسخ دهید: درس 15:
1 - «آب کر» چه آبی است ؟ وزن و حجم آن را ذكر كنید.

حجم آب راکد در صورتی که به مقدار 419/377 کیلوگرم باشد، کر نامیده می شود. هم چنین اگر حجم آن سه وجب و نیم معمولی باشد کر نام دارد.2 – آب جاری چگونه آبی است ؟

آبی را که از زمین بجوشد و جریان داشته باشد، آب جاری می گویند، مانند: آب چشمه ، قنات، آب رودخانه.3 – آب قلیل چه آبی است؟

آبی که نه کر باشد نه جاری، آب قلیل نام دارد: مانند آب آفتابه، کوزه و لیوان كه حكم آب قلیل را دارد.4 - حکم آب کر، جاری و قلیل در برخورد با نجاست چیست؟

آب کر و جاری در برخورد با نجس، نجس نمی شود. مگر این که بوسیله نجاست بو، رنگ یا مزه آن تغییر کند، مثل : آبی كه رنگ خون بخود بگیرد . ولی آب قلیل اگر با چیز نجس برخورد کند ، نجس می شود اگر چه نجاست اندک باشد.5 – با آب کر چگونه چیز نجس را تطهیر می کنیم؟ با آب قلیل چطور؟

برای پاک کردن چیزهای نجس باید ابتدا عین نجاست را از آن برطرف کنیم ،آن گاه یک باره در آب کر یا جاری فرو می بریم. بطوری که آب به تمام جاهای نجس آن برسد. اگر بخواهیم با آب قلیل پاک کنیم؛ ابتدا باید عین نجاست را برطرف نموده آن گاه یکمرتبه آب روی آن می ریزیم . اما اگر لباس، پارچه یا فرش باشد ؛ بعد از هر دفعه که آب می ریزیم آن را فشار می دهیم تا آب خارج شود.6 – ظرفی را که سگ لیسیده یا از آن آب خورده است؛ چگونه تطهیر می شود؟

باید اول با خاک پاک ، خاک مال کرد، بعد از آن بنابر احتیاط واجب دو مرتبه با آب کر، جاری یا قلیل شست تا پاک شود.

درس شانزدهم : وضو را بهتر یاد بیاموزیم .وضو گرفتن یک عبادت و عمل نشاط بخش است. از امام هشتم ، حضرت علی بن موسی الرضا پرسیدند : حکمت وضو چیست؟

فرمودند: «خدا بندگان را به وضو گرفتن فرمان داده است تا طاهر و پاک شوند و آن گاه به نیایش پروردگار بپردازند. وضو بگیرند و فرمان داده است تا طاهر و پاک شوند و آن گاه به نیایش پروردگار پردازند. وضو بگیرند و فرمان پذیر او باشند، از چرک و آلودگی پاک گردند و از کسالت و خواب آلودگی بیرون آیند و جانشان را برای حضور در نماز و توجه به معبود عظیم خود آماده گردانند».برخی از مسائل وضو:

صحت وضو چند شرط دارد:
الف) ترتیب : کارهای وضو باید به ترتیب انجام شود. در غیر این صورت وضو باطل است.
ب) موالات : یعنی کارهای وضو باید پشت سر هم و بدون فاصله انجام گیرد.
ج) پاک بودن آب وضو: آب وضو باید پاک باشد. اگر با آب نجس وضو بگیریم باطل است ، گر چه نجس بودن آن فراموش شده باشد.
د) مباح بودن آب وضو: آب وضو باید مباح باشد. وضو گرفتن با آب غصبی که صاحب آن راضی نیست، باطل است.
ه) مطلق و خالص بودن آب وضو: آب وضو باید مطلق و خالص باشد.
خ) مباح بودن مکان : مکان وضو باید مباح باشد. وضو گرفتن كنار زمین غصبی باطل و حرام است.
ر) پاک بودن اعضای وضو : اعضا وضو باید در موقع شستن پاک باشند.
ز) فاعل بودن وضو گیرنده : وضو گیرنده در صورت توانایی خود باید صورت و دست ها را بشوید و سر و پاها را مسخ کند و اگر دیگری او را وضو دهد یا در رسانیدن آب به صورت و دست ها وی را یاری اش کند، وضوش باطل است.
ذ) تیمم به جای وضو : استعمال آب برای وضو گیرنده ضرر نداشته باشد.
ی) تنگی وقت : وقت کافی برای وضو و نماز داشته باشد.چیزهایی که وضو را باطل می کنند، عبارتند از :

الف) خارج شدن بول
ب) خارج شدن مدفوع
ج) خارج شدن باد از شکم
د) خوابیدن به گونه ای که چشم نبیند و گوش نشنود.
ه) چیزهایی که عقل را از بین می برند.
کارهایی که باید برای انجام آن ها وضو گرفت شامل این موارد است:
الف) خواندن نمازهای واجب و مستحب جز نماز میت
ب) دست کشیدن روی خط ها ی قرآن مجید
ج) نهادن دست یا جایی از بدن بر روی نام پاك و مطهرخدا
د) طواف واجب خانه کعبه
ه) اگر با دست بی وضو روی نام پیامبر اسلام ، ائمه اطهار و حضرت زهرا علیه السلام دست کشیده شود در صورتی که بی احترامی باشد، حرام است و باید وضو گرفت.
آیه ای از قرآن کریم :
ای مؤمنین هنگامی که خواستید برای نماز برخیزید صورت و دست ها را تا آرنج بشوئید و سرو پاهایتان را تا برآمدگی مسح کنید.(سوره مائده آیه 6)بیندیشید و پاسخ دهید: درس 16
1 – ترتیب و موالات یعنی چه ؟

ترتیب یعنی کارهای وضو را به همان ترتیب انجام دادن، موالات نیز به آن معنی ست كه کارهای وضو باید پشت سر هم و بدون فاصله انجام گیرد.2 – پنج مورد از چیزهایی که وضو را باطل می کند، بیان کنید؟

خارج شدن بول ، خارج شدن مدفوع، خارج شدن باد از شکم، خوابیدن، خوابی که چشم نبیند و گوش نشنود، چیزهایی که عقل را از بین می برند. مانند: دیوانگی و مستی از مواردی هستند كه وضو را باطل می كنند.3 – برای چه کارهایی باید وضو گرفت؟

برای خواندن نمازهای واجب و مستحب جز نماز میت بایستی وضو گرفت. همچنین اگر دست روی خط قرآن كشیدهشود. یا جایی دیگر از بدن روی نام خدا قرار گیرد، هم چون: طواف خانه خدا، دست روی نام پیامبر، ائمه اطهار و حضرت زهرا(س) ؛ باید وضو داشت.درس هفدهم : نماز شکوه مند جمعه :

آیا می دانید بهترین نمازهای چگونه نمازی است ؟ نمازی که با توجه و با جماعت اقامه شود و از بهترین و پرفضیلت ترین نمازهای جماعت ، نماز شکوه مند و فشرده مسلمانان در روز جمعه است.
مراسم نماز جمعه با دو خطبه شروع می شود امام جمعه که از سوی رهبر تعیین می شود، در این دو خطبه درباره تقوا و پرهیزگاری با مردم صحبت می کند. مسائل سیاسی روز و مشکلات جامعه اسلامی را مطرح می کند و رهنمودهای و راه حل های مفید ارائه می دهد. او در پایان هر خطبه با قرائت سوره های کوتاه از سوره های قرآن كریم سخن خود را تمام می کند. امام جمعه خطبه ها را در حالت ایستاده و تکیه داده به سلاح ایراد می کند، تا اعلام كند که جامعه اسلامی، در همه حال ؛ حتی در حالت ایراد خطبه های نماز، آمادگی رزمی خود را حفظ خواهد كرد.
نماز جمعه دو رکعت دارد و به جای نماز ظهر خوانده می شود. پس از پایان خطبه ها، نمازجمعه آغاز می شود و نماز گزاران در صف های منظم و به هم پیوسته با وحدت و هماهنگی کامل به امام جمعه اقتدا می کنند.
در نماز جمعه دو قنوت خوانده می شود. یک قنوت در رکعت اول قبل از رکوع و یک قنوت در رکعت دوم بعد از رکوع . در نماز جمعه مستحب است که در رکعت اول پس از سوره حمد، سوره جمعه و در رکعت دوم سوره منافقون خوانده شود. نماز جمعه یکی از دقیق ترین دستورهای اسلام است.
زیرا به این ترتیب مسلمانان هر هفته به مضمون این دو سوره توجه می کنند. و اصول برنامه هفتگی خود را به طور مکرر می شنوند، منافقان را بهتر می شناسند و با قدرت و آگاهی دست آنان را از جامعه خویش کوتاه می کنند.
در پایان نماز جمعه دعا خوانده می شود و نماز را به پایان می رسد. آن گاه با روحیه ای بسیار پاک و قدرتمند که از شرکت در نماز جمعه و هم نشینی با مؤمنان بدست می آید با نشاطی وصف ناپذیر و روحانی نماز گزاران به خانه های خود باز می گردند. آیه ای از قرآن کریم : ای کسانی که ایمان آورده اید، هنگامی که برای نمازجمعه ندا در دهند به سوی ذکر خدا بشتابید و خرید و فروش را رها کنید این برای شما بهتر است اگر بدانید.(سوره جمعه آیه 9)بیندیشید و پاسخ دهید: درس 17
1 – آیا می دانید بهترین نمازها چگونه نمازی است؟

نمازی که با توجه و با جماعت اقامه شود، از بهترین نمازهاست.2 – امام جمعه را چه کسی تعیین می کند؟ او پیش از نماز چند خطبه می خواند؟ خطبه ها درباره چه مطالبی است؟

امام جمعه از سوی رهبری تعیین می شود. قبل از نماز دو خطبه خوانده می شود. این دو خطبه پس از حمد و ستایش پروردگار اسلام و درود بر پیامبر و امامان، درباره تقوی ، پرهیزگاری ، پارسایی، آیات قرآن ، احادیث پیامبر و اهل بیت، مسائل سیاسی روز ، مشکلات جامعه اسلامی و رهنمودها است. در پایان هر خطبه امام جمعه با قرائت سوره هایی کوتاه از قرآن ، سخن خود را تمام می کند.3 – چرا امام جمعه با تکیه بر سلاح خطبه می خواند؟ توضیح دهید؟

برای این که در عمل ً اعلام کند که جامعه اسلامی، یک جامعه تمام نظامی و رزمی است و در همه حال، حتی در حالت ایراد خطبه های نماز، آمادگی رزمی و برپایی خود را حفظ می کند.4 – در هنگام شنیدن خطبه ها، نماز گزار باید چگونه باشد؟

نماز گزاران باید به هنگام هر دو خطبه ساکت بنشیند و در حالتی بگونه حالت نماز جمعه، خطبه ها را گوش کنند، تا با شنیدن پندها و موعظه ها بیشتر به خدا متوجه شوند و راه زندگی را با تقوی و پارسایی بهتر بپویند.5 – در هر رکعت نماز جمعه، خواندن کدام سوره ها مستحب است؟چرا؟

مستحب است که در رکعت اول بعد از سوره حمد، سوره جمعه و در رکعت دوم سوره منافقون، خوانده می شود این دستور یکی از دقیق ترین دستورهای اسلام است . برای این که مسلمانان هر هفته به مضمون این دو سوره توجه کنند و اصول برنامه هفته خود را مکرر بشنوند و بخصوص منافقین را بهتر بشناسند و با کمال قدرت و بصیرت دست آنان را از جامعه خویش کوتاه نمایند.

درس هجدهم : روزه ، صبری سازنده

رسول خدا (ص) حضرت محمدبن عبدالله در یکی از آخرین روزهای ماه شعبان ، فرارسیدن ماه رمضان را توضیح داد. پیامبر گرامی در خطبه ای بلند، وظایف مسلمانان را در این ماه مبارك توضیح می هد و از آنان می خواهد خود را برای مهمانی خدا آماده سازند و شایسته برخورداری از کرامت ها و نعمت های خاص الهی گردند. روزه یعنی صبر و پایداری و صبر است که آدمی را به بلندترین مقام معنوی می رساند. سحرگاهان مؤمنین که برای دعا، مناجات و خوردن سحری بر می خیزند، نیت می کنند که «خدایا به فرمان تو و برای انجام امر تو روزه می گیریم» همان طور که تو گفته ایی لب از خوردن و آشامیدن می بندم و از دیگر چیزهایی که روزه مرا باطل می کند، دوری می کنم؛ و این همان معنای صبر است.
روزه صبر کردن در برابر خواسته های حیوانی خویش است. روزه یعنی از بعد حیوانی برخاستن. از زمین سربرداشتن و به آسمان زیبای ایمان و انسانیت نظاره کردن و در آن به پرواز درآمدن.
از بهترین نمونه های صبر، روزه است. روزه انسان را از غفلت و خودفراموشی می رهاند و به بلندترین و پرشکوه ترین حالت های یک انسان نزدیک می کند. «روزه دار» در شادمانی است. « یکی به هنگام نزدیک شدن وقت افطار و شادمانی عظیم دیگر به هنگام دیدار پروردگار».مسائلی درباره ی روزه :

الف) روزه از بهترین عبادت هاست و باید همانند دیگر عبارت ها ، آگاهانه و با نیت اطاعت امر خدا انجام گیرد.
ب ) برخی از کارهایی که روزه را باطل می کنند عبارتند از : خوردن و آشامیدن هر چند بسیار کم باشد. استفراغ عمدی ، فروبردن تمام سر در آب – رساندن غبار غلیظ و دود غلیظ به گلو – دروغ بستن به خدا و پیامبر و امامان علیه اسلام و مسافرت کردن
ج) اگر انسان عمدی و از روی اختیار کاری که روزه را باطل می کند انجام دهد، گناه بزرگی مرتکب شده و روزه او باطل است. اما چنان چه از روی فراموشی و غفلت بی اختیار باشد، روزه او صحیح است.
د) کسی که روزه ماه رمضان بر او واجب است، اگر بدون عذر شرعی روزه نگیرد، گناه بزرگی انجام داده و علاوه بر قضای روزه، کفاره نیز باید بدهد.
ه ) این افراد نباید روزه بگیرند:
بیمار و کسی که روزه گرفتن برای او ضرر دارد. پیرمرد یا پیرزنی که روزه گرفتن برای او مشقت دارد. زن حامله یا شیرده که روزه برای خود یا کودک وی ضرر دارد.
ر) اگر فردی نتواند به دلیل عذر شرعی در ماه رمضان روزه بگیرد، بعد از ماه رمضان وقتی عذر وی برطرف شد، باید قضای روزه را بگیرد . ز) کسی که به علت عذر شرعی، نمی تواند روزه بگیرد؛ نباید آشکارا روزه خواری کند.
آیه ای از قران کریم:
ای کسانی که ایمان آورده اید روزه بر شما واجب است همان گونه که برامت های پیش از شما واجب شده بود باشد که پرهیزگار شوید.(سوره بقره آیه 183 )بیندیشید و پاسخ دهید: درس 18 :
1- امیر المؤمنین علی (ع) درباره صبر چه فرموده اند؟ صبر و روزه با هم چه رابطه ای دارند؟

می فرماید : «بر شما باد صبر و شکیبایی و بردباری ، چون که صبر به منزله سرِ ایمان است و همانطور که بدن بی سر بی فایده و مردار است ، ایمان بدون صبر هم بی فایده است . از بهترین نمونه های صبر روزه است.»2 – روزه گرفتن در جان و روح روزه دار چه اثرمفیدی بر جای می گذارد؟

روزه انسان را از غفلت و خودفراموشی می رهاند و به مقام نور و آگاهی و خویشتن یابی می رساند و از گلستان معطر یاد خدا، بوته های پرگلی در جای خود می پروراند .می پروراند او را به بلندترین و پرشکوه ترین حالت های یک انسان نزدیک می کند شخص روزه دار را دو شادمانی است. یکی به هنگام نزدیک شدن وقت افطار و شادمانی دیگر به هنگام لقاء پروردگار است.3 – چه چیزهایی روزه را باطل می کنند؟

خوردن و آشامیدن هر چند بسیار کم باشد، استفراغ عمدی، فروکردن تمام سر در آب، رساندن غبار و دود غلیظ به گلو، دروغ بستن به خدا ، پیامبر و امامان از مواردی ست كه روزه را باطل می كند.4 – کفاره یک روز، روزه نگرفتن بدون عذر شرعی چیست؟

شصت روز روزه گرفتن یا اطعام شصت فقیر، كناره یك روز روزه نگرفتن بدون عذر شرعی است.5 – چه کسانی نباید روزه بگیرند؟

بیما ر و کسی که روزه گرفتن برای او ضرر دارد. پیرمرد یا پیرزنی که روزه گرفتن برای وی مشقت دارد. زن حامله یا شیرده که روزه برای خود یا کودک او مضراست.درس نوزدهم : عبادت عظیم و شکوهمند حج :

مراسم حج که همه ساله در ایام خاصی انجام می گیرد، عبادتی است عظیم است که نمایان گر ایمان ، قدرت ، شکوه و یگانگی امت بزرگ اسلام است. مسلمین با زبان ها و لهجه های گوناگون، در رنگ ها و نژادهای مختلف بسوی کعبه این پایگاه توحید می شتابند تا اعمال و مناسک حج را به پیروی از حضرت ابراهیم (ع) انجام دهند. حج این عبادت عظیم ، در تمام ابعاد بخصوص از جهت اصلی و سیاسی بسیار مفید و کارساز است. در طول ایام حج مسلمانان می توانند با یکدیگر آشنا شوند، مشاوره و گفت و گو کنند. برای تبادل اطلاعات و تجربه گرد هم جمع شوند. منافع دین و دنیای خد را بازشناسد و با توجه به قدرت شکست ناپذیر امت اسلام، بر دشمنان و بیگانگان و مزدوران بتازند و فریاد برآورند.
در اعمال و مناسك حج ، وحدت و یگانگی ، تحرک، دعا و توجه به خدا، یاد آخرت و قیامت ، فداکاری و گذشت، پاکی و آزادگی ، خویشتن داری، دوری از کبر و خودپرستی و خودبینی به هم آمیخته شده است . در حقیقت حج آمیزه ای از مهم ترین عبادت ها و اعمال اسلام است. یکی از مسائل مهم در مراسم حج، اعلان برائت از مشرکین است.حج بر چه کسانی واجب است؟

بر همه مسلمان مکلف و مستطیع واجب است که در عمر خود، حداقل یک مرتبه عبادت حج را انجام دهد و شکوه قدرت اسلام ر ااز نزدیک ببیند. کسی که توانایی بدنی و مالی داشته باشد؛ یعنی بتواند به سفر حج برود و مخارج سفر خود و هزینه های زندگی خانواده خود را بپردازد و پس از بازگشت نیز برای ادامه زندگی راه درآمدی داشته باشد.
فرد مستطیعی که در انجام فریضه حج کوتاهی کند، علاوه بر این که خود را از خیر و فیض این عبادت عظیم در دنیا محروم ساخته است، در هنگام مردن نیز نامسلمان از دنیا می رود و در آخرت از نعمت های بهشتی محروم می شود و به عذابی دردناک گرفتار می آید.
آیه ای از قرآن کریم:
برای رضای خدا ، حج آن خانه بر کسانی که قدرت یافتن به آن را داشته باشند واجب است و هر که راه کفر در پیش گیرد بداند که خدا از جهانیان بی نیاز است.(سوره آل عمران – آیه 97)بیندیشید و پاسخ دهید: درس 19
1 – آثار عبادت حج را از بعد فردی، اجتماعی و سیاسی بیان کنید؟ وظایف کسانی را نیز که حج می روند از همین ابعاد توضیح دهید؟

به عهده دانش آموز2 – در اعمال حج چه ویژگیهایی به هم آمیخته است؟

در متن اعمال حج تحرک، وحدت و یگانگی، دعا و توجه به خدا، یاد آخرت و قیامت، فداکاری و گذشت، پاکی و آزادگی، خویشتن داری، دوری از کبر، خودپرستی و خود بینی به هم آمیخته است.3 – حج به چه کسانی واجب می شود؟ مستطیع یعنی چه؟

بر هر مسلمان مکلف و مستطیع واجب است که در عمر خود حداقل یک بار به حج برود. مستطیع به کسی گویند که توانایی بدنی و مالی داشته باشد یعنی بتواند به سفر حج برود و مخارج سفر و هزینه زندگی خانواده خود را بپردازد و پس از بازگشت برای ادامه زندگی راه درآمدی داشته باشد.4 – سرنوشت فرد مستطیعی که در انجام فریضه حج کوتاهی کند، چگونه خواهد بود؟

علاوه بر اینکه خود را از خیر و فیض این عبادت عظیم در دنیا محروم ساخته است، در هنگام مرگ نامسلمان از دنیا می رود و در آخرت از نعمت های پاک بهشتی محروم می شود و به عذاب دردناک مبتلا می گردد

درس بیستم : زکات و خمس

دین اسلام برای تأمین احتیاج های عمومی مسلمانان ، درآمدی را پیش بینی کرده است که زکات نام دارد. زکات و خمس از واجبات مالی اسلام هستند. پیامبر اکرم فرمود: «خدا به اندازه نیازمندی های مردم فقیر، در مال ثروتمندان حقی قرار داده است . آنان باید این حق را بپردازند تا نیازهای عمومی مردم برطرف شود».
زکات برای انجام کارها و خدماتی است که برای جامعه مسلمانان فایده داشته باشد. مانند : ساخت بیمارستان ، مدرسه یا مراکز مبارزه با منکرات كه با درآمد زکات تأمین می شود. برای فقیران و افراد کم درآمد نیز مسکن و وسایل زندگی فراهم شده و از معلولان و سال خوردگان فقیر نگه داری و پذیرایی کرد.
سؤال : زکات نه چیز، واجب است. گندم، جو، خرما، کشمش ، طلا، نقره ، شتر ، گاو و گوسفند از موارد زكات است. اگر کسی مالک یکی از این نه چیز باشد، باید با شرایط و مقداری که دین معین کرده است ، زکات این چیزها را به مصارفی که دستور داده شده، برساند. انسان می تواند زکات را در هشت مورد مصرف کند.زکات فطره:

گذشته از زکاتی که به مال تعلق می گیرد ، زکات دیگری نیز هست که بصورت سرانه به افراد، واجب می گردد. این نوع زکات را زکات فطره (فطریه) می گویند.خمس :

هر مسلمانی که از راه تجارت ، کشاورزی یا بهره برداری از معادن یا صنعت گری، سود و درآمدی بدست آورد و یا از راه کارمندی و کارگری حقوقی بگیرد، ابتدا مخارج لازم زندگی خود و خانواده را بر می دارد و اگر چیزی زیاد آمد، بایستی خمس (یا یک پنجم) آن را بپردازد.
خمس را به «فقیه عادل و آگاه» که ولایت امت اسلامی را به عهده دارد و جامعه را رهبری می کند، پرداخت می شود . رهبر امت ، این درآمد را در راه آشنا کردن مردم با خدا و دفاع از کشورهای اسلامی مصرف می کند. نیز دانشمندانی را برای پاسخ گویی به مشکل مردم تربیت می نماید و آنان را به روستاها، شهرها و کشورها می فرستد تا مردم را با حقایق اسلام آشنا سازند.
درآمد جامعه اسلامی فقط از راه خمس و زکات تأمین نمی شود. بلکه افراد امت وظیفه دارند، با پرداخت ها و مالیات های مختلف همه نیازهای جامعه خویش را تأمین نمایند و با به کار انداختن نیرو و سرمایه های خویش، کشور اسلامی را آباد سازند و فقر، بیکاری و تهی دستی را از ریشه برکنند.
و بدانید آن چه را که به دست آورده اید، خمس آن را برای خدا و پیامبر و بستگان او (امامان) و نیز یتیمان و بی چیزان و درماندگان است. (سوره انفال ، آیه 41)بیندیشید و پاسخ دهید:- زکات به چه چیزهایی تعلق می گیرد؟ نام ببرید.

زکات نه چیز است : گندم، جو، خرما، کشمش ، طلا، نقره، شتر، گاو و گوسفند به این نه چیز زكات تعلق می گیرد.2 - موارد مصرف زکات را که قرآن به آنها اشاره کرده است، نام ببرید؟

همانا صدقه زکات برای فقیران، از کارافتادن و کارگزاران آن است . نیز برای کسانی که جلب دل آنان به دین می شود . همچنین برای آزادی بردگان، ادای دین بدهکاران و در راه خدا و برای در راه ماندگان است که از سوی خداوند واجب گردیده است.3 – زکات فطره چیست؟

گذشته از زکاتی که به مال تعلق می گیرد، زکات دیگری هست که بصورت سرانه به افراد واجب می گردد، که آن را زکات فطره می گویند.4 – خمس چیست و آن را به چه کسی باید داد؟

هر مسلمانی که از راه تجارت، کشاورزی، بهره برداری از معادن یا صنعت گری سودی بدست آورد. با از راه کارمندی و کارگری حقوقی بگیرد، ابتدا مخارج لازم زندگی خود و خانواده را برمی دارد. اگر چیزی زیاد آمد خمس آن را می پردازد. خمس به فقیه عادل و آگاه که ولایت امت اسلامی را برعهده دارد و جامعه را رهبری می کند بایستی پرداخت كرد.5 – رهبر امت ، درآمد خمس را در چه راه هایی مصرف می کند؟ ( چهار مورد را ذكر كنید؟)

این بودجه را در راه خدا برای آشنا کردن مردم با خدا و دفاع از کشور اسلامی مصرف می نماید. همچنین دانشمندانی را برای پاسخ گویی به مشکل مردم تربیت می نماید. کتاب های سودمند دینی تهیه می کند و رایگان یا به قیمت ارزان در اختیار مردم قرار می دهد . هم چنین با بودجه خمس زندگی سادات تهی دست را که توانایی کار کردن ندارند، تأمین می کند.نام مدرس :فردین شیرآقایی
پنج شنبه 7 آذر 1387
مشاهده :4448 مرتبه
منبع  :www2.irib.ir/amouzesh/d/page.asp?ov=256
فرستنده : فردین-شیرآقایی
اطلاعات كامل
 نظرات و سوالات 
ارسال نظرات
نام
شهر
ايميل
پيغام
0 كاراكتر  از 200
 
اگر مي خواهيد دوستانتان نيز از اين مطالب استفاده كنند اين صفحه رابه آنها معرفي نماييد.
ايميل شما   ايميل دوستتان 
  سنجش مستمر
صفحه اول
  منوي اصلي سايت
سوالات امتحان نهایی
نمونه سوالات امتحانی
معرفی رشته های دانشگاهی
كلاس مجازی
مقالات علمی
كتاب های درسی
شاگرد اول ها
فروشگاه اینترنتی
آگهی های رایگان
بخش دانلود
اخبار آموزشی
زنگ تفریح
آلبوم عكس
لینكستان
  آخرین ویدئو ها

پايگاه سنجش مستمر در قبال لينك ها و مطالب ارائه شده در سايتهاي ديگر كه در اين سايت معرفي شده اند و نيز مطالب ارسالي اعضا  مسوليتي ندارد. در صورت مشاهده هر گونه مطلب خلاف قانون مراتب را به ما اطلاع دهيد.
  سوالات امتحاني   سوالات امتحان نهايي   كلاس مجازي   رشته هاي دانشگاهي   كتاب هاي درسي   مقالات   شاگرد اول ها   فروشگاه اينترنتي   آگهي ها   دانلود   اخبار   زنگ تفريح   آلبوم عكس   آرشيو مطالب   لينكستان
.Copyright www.SanjeshMostamar.com © 2006 . All Rights Reserved

 parsianstore.ir  asriran.info  sanjeshbartar.com  daneshnews.com  بیمه میهن